Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde yabancıların ‘ikamet izin başvuruları’nın sınırlandırıldığını açıkladı. 15 Ocak’tan itibaren yapılan ilk başvuruların kabul edilmeyeceği sınırlamadan öğrenciler muaf tutulacak.

İstanbul’un iki ilçesi için ikamet başvuruları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlara kapatıldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde yabancıların yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izin talepleri ile üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin ‘öğrenci ikamet izni’ talepleri hariç, ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvuruların kabul edilmeyeceğini duyurdu.

“UYGULAMA 15 OCAK’TA BAŞLAYACAK”

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, her iki ilçede vatandaş olmayanlar için ikamet izni başvurularına getirilen sınırlamanın 15 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanacağı belirtilerek, şöyle denildi:
“Fatih ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Fatih ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere, Esenyurt ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) ve taşınmazın Esenyurt ilçesinde olması koşuluyla aynı maddenin (b) bendi (taşınmaz amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Esenyurt ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere Esenyurt ve Fatih ilçelerinde 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılan ilk başvurular kabul edilmeyecektir.”