İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkede okulların yaz tatiline dek kapalı kalmasına ve eğitimin tatilden sonra, yeni dönemde başlamasına karar verildiğini açıkladı.

Koronavirüs salgınından ABD’den sonra en fazla etkilenen ülke olan İtalya’da okullar yeni eğitim yılına dek kapalı kalacak. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkesinde yayımlanan La Repubblica gazetesine verdiği röportajda, eğitimin ülke çapında yaz tatiline dek başlamayacağını ve okulların yeniden sonbaharda açılacağını dile getirdi. “Okul bizim için çok önemli ve eğitim Eylül’de yeniden başlayacak” diyen Conte, şu anda zorunlu olarak uygulanan uzaktan eğitimin de gayet başarılı olduğunu belirtti.

‘ÇARKLAR EN YAKIN ZAMANDA DÖNMEYE BAŞLAYACAK’

Conte ayrıca, İtalya açısından stratejik öneme sahip ekonomik faaliyet alanlarında, salgına karşı tedbirlerin önümüzdeki haftadan itibaren gevşetileceğini ve çarkların en kısa zamanda dönmeye başlayacağını ifade etti. Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre bu konuda önceliğin, ihracat yapan ve bir süre daha kapalı kalması durumunda, uluslararası tedarik zincirinin dışında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan sanayi dallarına verileceğini belirten Başbakan Conte, bu süreçte çalışanların sağlık güvenliğine de azami bir biçimde dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

İTALYA EN FAZLA VAKA BULUNAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE

İtalya’da şu ana kadar koronavirüs salgını nedeniyle 26 bin 384 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 195 bin 351 vaka sayısı ile birlikte dünyada en fazla vaka sayısı bulunan 3. ülke.