İzmir Barosu, yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğuna oturttuğu koruma altındaki çocuğun bilgilerini ifşa etmesi ve 10 yaşındaki çocuğa yaklaşımı nedeniyle istifa çağrısında bulundu.

İzmir Barosu, yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğuna oturttuğu koruma altındaki çocuğun bilgilerini ifşa etmesi ve 10 yaşındaki çocuğa yaklaşımı nedeniyle istifa çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasından ve izlenmesinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın sorumlu olduğu hatırlatılarak, 23 Nisan nedeniyle koltuğunda ağırladığı koruma altındaki çocuğun kişisel verilerinin ifşa edilmesine tepki gösterildi.

“BU YAKLAŞIM İLGİLİNİN ÇOCUK HAKLARINDAN VE PEDAGOJİDEN BİHABER OLDUĞUNUN KANITI NİTELİĞİNDEDİR”

Henüz 10 yaşındaki bir çocuğa çikolata ikram etmemeyi marifet sayan ve bunu ekran önünde onaylatmaya çalışan bu zihniyetin telafi edilemeyecek zararlara yol açmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “23 Nisan kutlamasında ramazan vurgusu yaparak din ve duygu istismarı gerçekleştirmiş ve misafir edilen çocuk nezdinde bütün çocukların yüksek yararları başta olmak üzere yaşama, hayatta kalma, sağlık, gelişim, katılım gibi birçok hakkına zarar vermiştir. Bu yaklaşım ilgilinin çocuk haklarından ve pedagojiden bihaber olduğunun kanıtı niteliğindedir” ifadeleri kullanıldı. Yapılan açıklamada, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni, Çocuk Koruma Kanunu’nu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu ihlal eden ve suç oluşturan bu açıklaması nedeniyle Bakan Derya Yanık istifaya davet edildi.

NE OLMUŞTU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bakanlık koltuğunu devlet korumasındaki ilkokul öğrencisine verdi.Derya Yanık, koltuğunu devrettiği çocuğun koruma altında olduğunu açıkladı. Yanık ayrıca 23 Nisan dolayısıyla makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa ‘Ramazan sebebiyle’ çikolata ikram etmediğini söyledi.