Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak kabine toplantısının ana gündem maddeleri koronavirüsle mücadele ve “Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulansın” önerisi olacak.

Türkiye’yi etkisi altına alan oronavirüs (Covid-19) salgınında tablo her geçen gün daha da ağırlaşırken, bugün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı yapılacak.
Toplantıda Covid-19 ile mücadele kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve gelinen son durumun ele alınması beklenirken, alınan önlemlere rağmen vaka ve vefat sayıları artış gösteren illere yönelik ek önlemlerin hayata geçirilebileceği belirtiliyor.

BAKAN KOCA’DAN 14 GÜNLÜK TABLOYA DAİR SUNUM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısında son 14 günlük tabloya ilişkin kapsamlı bir sunum yapacak. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin vaka ve ölüm sayılarına etkisi, büyükşehirlerdeki son durum ve yerli aşı çalışmaları da kabinede tüm ayrıntılarıyla değerlendirilecek.
Erdoğan’ın “vaka sayısının hedefin altına düşmesiyle kısıtlamaları kaldıracağız” açıklamasıyla gündeme gelen yasakların sahaya yansıması da il ve ilçe ölçeğinde ele alınacak.
Yılbaşı tatilinin hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile birleştirilip birleştirilmeyeceğinin konuşulacağı toplantıda, 4 Ocak 2021’de başlaması planlanan yüz yüze eğitimle ilgili değerlendirmeler de yapılacak.
Toplantıda, vaka sayıları nedeniyle uzaktan eğitim sürecinin uzatılıp uzatılmayacağı ve yarı yıl tatilinin erkene çekilip çekilmeyeceğine karar verilecek.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ve devam eden uzaktan eğitim süreciyle ilgili önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasını kabine üyelerine anlatacak.

EK YASAK MI ESNEME Mİ?

Buna göre, ek kısıtlama kararı alınıp alınmayacağının yanı sıra bazı yasakların esnetilmesi de kabinenin en önemli gündem maddeleri arasında yer alacak. Alınan önlemlere rağmen vaka ve ölüm sayıları artış gösteren illere yönelik ek önlemlerin hayata geçirilebileceği de belirtiliyor.
Sokağa çıkma yasağının 4 gün olarak uygulanması gündeme gelen yılbaşıyla ilgili kararın da salgının önümüzdeki günlerdeki seyrine bakılarak bir sonraki kabinede verilmesi bekleniyor.

AB VE ABD İLE YENİ DÖNEM DE GÜNDEM

Toplantıda AB ile ilişkiler, ABD ile yeni dönem, Libya ve Suriye’deki gelişmeler de ele alınacak. AB Liderler Zirvesi’nin sonuçlarının değerlendirileceği kabinede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Türkiye, ön koşulsuz görüşmelere hazırdır” mesajının ardından Yunanistan’la ilişkilerde atılacak adımlar da masaya yatırılacak.
Ayrıca Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle İran ile yaşanan gerilimin ardından yürütülen diplomasi trafiğinin de toplantının önemli gündem maddeleri arasında yer alması bekleniyor.