Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılan, 139 yıllık Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yüzbinlerce lira harcanarak yeniden açılacak.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle apar topar kapatılan, malzemeleri de kiloyla satılan 139 yıllık Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Covid-19 salgını nedeniyle binlerce lira harcanarak yeniden açılacak.

İHALE 737 BİN TL’YE VERİLDİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, “Numune C Bloğun Hastane Yataklı Servislerine Dönüştürülmesine Yönelik Tadilat ve Onarım İşi” adı altında 16 Eylül tarihinde bir ihale düzenledi. Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21\B maddesi kapsamında pazarlık usulüyle düzenlenen ihale, tam “737 bin TL’ye” Ekip Teknik İnşaat Anonim Şirketi’ne verildi.

“Bİ BU HASTANELERİN KAPATILMAMASI İÇİN MÜCADELE ETTİK”

Hastanemi Açın Platformu’ndan (HAP) Bayazıt İlhan, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, kapatılan hastanelerin yeniden açılması için uzun süredir mücadele ettiklerini söyleyerek şöyle konuştu:
“Sadece Numune Hastanesi değil, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi için çok sayıda hastane kapatıldı. Biz bu hastanelerin kapatılmaması için de mücadele ettik. Ne yazık ki Ankaralıların sesini dinlemediler ve bu hastaneleri kapattılar. Bu hastaneler üst düzey sağlık hizmeti veren ve yurttaşların kolay ulaşabildiği hastanelerdi. Buradaki malzemeler adeta yağmalandı. Halkın paraları gerçekten doğru bir biçimde kullanılmıyor.”

“DİĞER HASTANELERİN TÜM BLOKLARIYLA TAM OLARAK AÇILMASINI İSTİYORUZ”

“Şimdi de sadece Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sadece bir blokunu tekrar açmak için binlerce lira harcıyorlar. Burada Covid-19 hastalarının tedavi edilmesi planlanıyor. Biz bu hastanelerin eski kimlikleriyle ve tam olarak açılmasını istiyoruz. Numune Hastanesi’nin ve diğer hastanelerin tüm bloklarıyla tam olarak açılmasını istiyoruz.”

HASTANEDEKİ MALZEMELER KİLOYLA SATILMIŞTI

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporuna da kapatılan hastanelerdeki cihaz ve demirbaşların hurdaya ayrıldığı belirtilmişti. Üretim yılı 2016 ve 2017 olan bilgisayar ve televizyon gibi elektronik malzemelerin kiloyla satıldığı da ifade edilen denetim raporunda, “Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılan hastanelerde, ekonomik ömrünü tamamlamamış iki-üç yıllık dayanıklı taşınabilir malzemelerin ‘Kullanım sonucu yıpranmış ve hurdalaşmış olduğu’ gerekçesiyle hurdaya ayrıldığı görülmüştür” dendi.