Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Eylül ayı kadın cinayetleri raporuna göre, 45 kadın öldürüldü. Raporda, Eylül ayında çocuk istismarının arttığı belirtilirken; öldürülen kadınların 16’sının faili meçhul olduğuna dikkat çekildi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]K[/mks_dropcap]adın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Eylül ayı kadın cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre 2018 yılının Eylül ayında 45 kadın öldürüldü. Eylül ayında yaşanan kadın cinayetlerinden 11’inin şüpheli ölüm olarak kaydedildiği raporda, 12 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemezken; 13’ünün kendi hayatına dair karar almak isterken, 6’sının ekonomik sebepler ileri sürülerek, 1’inin barışma isteğini kabul etmediği için, 1’inin ayrılmak istediği için ve 1’inin de arkadaşlık teklifini kabul etmediği için öldürüldüğü kaydedildi. Raporda, Eylül ayı içerisinde en çok kadın cinayetinin işlendiği iller şu şekilde sıralandı: “İstanbul 7, Mersin 4, Ankara 2, Aksaray 2.”
EYLÜL AYINDA ÇOCUK İSTİSMARI ARTTI
Ağustos ayına göre Eylül ayında çocuk istismarının artığının belirtildiği raporda, basından alınan bilgilere göre 27 kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Raporda, cinsel saldırıya maruz bırakılan kadınlardan 18’inin cinsel saldırı failini tanımadığı belirtilerek, kadınların 6’sının evde, 18’inin sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda, 1’inin sosyal medyada cinsel şiddete maruz bırakıldığının altı çizildi.
ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN 16’SININ FAİLİ MEÇHUL
Raporda, öldürülen kadınların 16’sının faili meçhul, 11’inin evli olduğu erkek tarafından, 6’sının birlikte olduğu erkek, 5’inin akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 2’sinin babası, 2’sinin tanımadığı erkek, 1’inin ayrıldığı erkek, 1’inin erkek kardeşi ve 1’inin de imam nikahlı olduğu erkek tarafından öldürüldüğü belirtildi. Öldürülen kadınların yaş aralıkları ise rapora şöyle yansıdı: “13’ü 36-65 yaş, 12’si 26-35 yaş, 1’i19-25 yaş, 2’si 0-11 yaş ve 3’ü 66 yaş ve üzeri.”