Adana KHK Mağdurları Platformu İnönü Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında OHAL dönemindeki KHK’lar ile işlerinden çıkarılan 140.000 kişiye dikkat çekerek, “Sadece memuriyetten değil adeta vatandaşlıktan ve bu toplumun bir parçası olmaktan çıkarılmış iskat edilmişlerdir” dedi.

OHAL’in ilan edilişinin 3. yıldönümü nedeniyle kamudan ihraç edilen Adana KHK Mağdurları Platformu Seyhan’da bulunan İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini Ç.Ü’den KHK İle İhraç edilen Doç. Dr. Elife Hatun Kılıçbeyli okudu.
OHAL’in resmi olarak bitmesine rağmen fiili olarak sürdüğünü ifade eden Kılıçbeyli, OHAL dönemindeki KHK’lar ile işlerinden çıkarılan 140.000 kişiye dikkat çekti. Kılıçbeyli işten çıkarmalarla ilgili, “Sadece memuriyetten değil adeta vatandaşlıktan ve bu toplumun bir parçası olmaktan çıkarılmış iskat edilmişlerdir. Çürüğe çıkarılıp, çöpe atılmışlardır. Önemli kısmı hapse de atılmış, zindanlarda çürütülmüştür. Daha sonra hapsedilenlerin önemli bir kısmının beraat de ettiği görülmüştür. Tüm bunlar hukuk dışı saiklerle yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

“843 BEBEK ANNESİYLE HAPİSHANELERDE YAŞIYOR”

Darbenin üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen haksız ve hukuksuz ihraç, açığa alma, sürgün, gözaltı, tutuklama, ev baskınlarının tüm dehşeti ile devam ettiğini söyleyen Kılıçbeyli, bunların “13 vd. maddelerinde teminat altına alınan temel hak ve hürriyetler kapsamındaki fiiller”den gerçekleştiğini ifade etti. Konuşmasına devam eden Kılıçbeyli, “500.000 kişi için adli işlem tesis edildi, 50.000 kişi tutuklandı. İnsanlık tarihinin en büyük kadın tutuklaması (17.000) kişiyle gerçekleşti. Yasaların rağmına 843 bebek annesi ile hapishanelerde yaşıyor. Onlarca hasta zamanında hastaneye sevk edilmediği için cezaevlerinde öldü. Daha henüz evvelki gün, Gaziantep Lisesi öğretmeni iken KHK ile ihraç olan Abdurrahman Selahaddin Eyyubi Gökçek öğretmen kansere yenik düştü” dedi.

“İNSANLARIN NASIL TOPLUM DIŞINA ÇIKARILDIĞINI YAŞAYARAK ÖĞRENDİK”

Adana KHK Mağdurları Platformu’nun Eylül 2019’dan beri faaliyete bulunduğu ifade eden Kılıçbeyli Adana’da asker ve polis hariç 800 civarında KHK’lı olduğunu söyledi. Asker ve polis memurları da eklenince bu sayının 2 bine ulaştığını belirten Kılıçbeyli “Adana Savcılığı 5000 kişiye bugüne kadar gözaltı ve tutuklama vs. gibi işlemler uygulandığını belirtiyor. Bu işlemler ‘terör’ gerekçesi ile yapılmış; ancak biz KHK’lılar bir gecede ‘terörist’ yaftasını üstelik de Resmî Gazete’de yiyerek insanların nasıl aşağılandığını ve toplum dışına çıkarıldığını bizzat yaşayarak öğrenmiş kişileriz” dedi.
Adana KHK Mağdurları olarak çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Kılıçbeyli konuşmasında “Adeta toplumdan dışlanmak, vatandaşlıktan çıkarılmak istenmemize rağmen biz toplumla birlikte hareket etmekten asla vazgeçmedik. Yalnızlığa düşmemeye çalıştık” ifadelerini kullandı.
Konuşmasında CHP Genel Başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın ‘OHAL Raporu’’na yer veren Kılıçbeyli, “Haksız ve hukuksuz biçimde işten çıkarılan 46 KHK mağduru, intihar ederek hayatlarına son verdi. İntihar edenlerin isim listesi de yayınlandı. Bu kişiler arasında bir Savcı bir Kaymakam, bir Doçent, 2 Emniyet Müdürü ve 2 Yarbay da bulunuyor” dedi. Kılıçbeyli komisyona 28 Haziran 2019 itibariyle yapılan 126 bin 200 başvurunun 77 bin 900’ü karara bağlandığını ve 6 bininin kabul edildiğini belirtti.

KOLEKTİF AYRIMCILIK SİSTEMİ

OHAL Komisyonu ve OHAL uygulaması dışında hiçbir argümanı olmayan bu düzende KHK’liler için sistematik bir kolektif ayrımcılık uyguladığını söyleyen Kılıçbeyli konuyla ilgili “Bu “Kolektif Ayrımcılık Sistemi (KAS)” içerisinde; işinden atılmak, uzun süre iş bulamamak, mesleğini icra edememek, hak ettiği ücretin altında çalışmak zorunda kalmak, sosyal çevresini yitirmek, aile içi sorun yaşamak, göç ettirilmek, sağlığını kaybetmek, ekonomik açıdan bağımlı hale gelmek, borçlarını ödeyememek “olağanlaşmıştır” ifadelerini kullandı.

PASAPORT YASAĞI

Kılıçbeyli konuşmasına pasaport yasağına da değindi. 20 Temmuz OHAL darbesiyle birlikte başlayan süreçte toplam 515 bin insana ve yakınına pasaport yasağı getirildiğini ifade eden Kılıçbeyli, “Türkiye’de böyle yüzbinlerce insan (515 bin) pasaportlarına konulan şerhler nedeniyle hiç bir yasal hukuki dayanağı olmadan anayasal hürriyetlerinden mahrum yaşamaktadırlar. Mahkeme kararı dışında hiç bir merciin koyduğu sınırlama hukuki değildir” dedi.

SİYASET YASAĞI

YSK’nın seçimlerde seçimi kazanmalarına rağmen adayların “seçilme hakları”na el koyduğunu söyleyen Kılıçbeyli konuyla ilgili “Milli iradeye KHK kelepçesi vuruldu” yorumunda bulundu.

ÇALIŞMA RUHSATLARININ İPTALİ

Kılıçbeyli konuşmasının devamında KHK’lıların çalışma ruhsatlarının iptal edilmesinden bahsetti.Kılıçbeyli “KHK’lı öğretmen mesleğini yapamadı, KHK’lı profesör herhangi bir özel veya resmî üniversitede işini yapamadı. KHK’lı hukukçu avukatlık yapamadı ruhsatı iptal edildi. İhraç edilen hakim, savcı avukatlık stajı yapamadı. Binlerce genç hekim mecburi hizmet yapamadığı kamu görevine alınmadığı gibi mecburi hizmet süresi kadar bir süreyi boşta kalarak geçirmek zorunda kalıyor” dedi.
Mağdurlar İçin Adalet Topluluğu hazırladığı rapora dikkat çeken Kılıçbeyli, OHAL mağdurlarının aylık ortalama kazancı 800 liranın altında olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında “KHK’lar bu toplumun ayağına değil doğrudan beynine sıkılmış bir kurşundur” ifadesini kullanan Kılıçbeyli, meclisteki partilerin her birinin düşen görevinin oluşturacağı komisyonlar ile bu KHK’ların nasıl kaldırılacağını planlamak olduğunu söyledi. Kılıçbeyli “Haklıyız kazanacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Açıklamanın ardından ellerindeki KHK yazılı balonları havaya bıraktılar.