CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik krizden çıkış için 16 maddelik bir öneri paketi açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını ile birlikte Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu “ekonomik buhran” olarak tanımlayarak 16 maddelik paket önerisinde bulundu. Yeni bir yerel-merkez dengesi kurulması gerektiğini de belirten Kılıçdaroğlu, “Seçimle gelen belediye başkanları seçimle gitmeli” dedi.


Geçen hafta Cuma günü “Pazartesi günü bir basın toplantısı ile buhrandan çıkış çağrısı yapacağım. İçeride ve dışarıda neler yapılması gerektiğini anlatacağım” diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçti.

“EKONOMİK KRİZ DEĞİL EKONOMİK BUHRANLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Kılıçdaroğlu, “Türkiye ciddi bir ekonomik krizle değil, ekonomik buhranla karşı karşıyadır. 2018’den bu yana hükümetin öngördüğü döviz kuru, büyüme, işsizlik gibi hiçbir hedef tutmamıştır. Salgın sonrası yaşanan daralma ciddi tehlike sinyalleri vermektedir. Bir ekonomik buhranın yükünü geniş halk kitleleri çeker. Bu hepimizin ortak sorunudur. Kısa vadeli siyasal hesaplar yerine, cesaretli adımlar atılmalıdır. Mevcut ekonomik buhranın aşılması için atılması gereken konuları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” diyerek 16 maddelik ekonomik paket önerisini sıraladı.

16 MADDELİK PAKET

İşte Kılıçdaroğlu’nun 16 maddelik ekonomik paket önerisi:
1) Kamuda israfa son vereceğini hükümet millete kanıtlamalıdır.
2) Yeni bir bütçeyi, yeni bir planı TBMM’ye sunmalıdır. Bu normalleşmenin ilk adımı olmalıdır.
3) Yeni bir merkez-yerel dengesi kurulmalıdır. Bu çerçevede yerel yönetimlerin bütçeleri artırılmalıdır. Seçimle gelen belediye başkanlarının ancak seçimle gideceği garanti altına alınmalıdır.

DEVLET YÖNETİMİ İÇİN LİYAKAT ÇAĞRISI

4) Devlet yönetiminde liyakat esas kılınmalıdır. Liyakatı esas alacağını garanti etmelidir.
5) Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulmalıdır. Hükümet işi ehline vermelidir.
6) Hükümet özel kurumların bağımsızlığını yeniden sağlayacağını açıklamalıdır.
7) Kamu ihale yasaları yeniden düzenlenmelidir. Kamu ihale yasasının ivedilikle değiştireceğini garanti etmelidir.
8) TBMM’de kesin hesap komisyonu kurulmalıdır. Kesinleşen bütçe harcalamalarını gösteren, sağlıklı bir zeminde tartışılması için, oluşturulmalı. Ve bu komisyonun başkanlığı muhalefete verilmeli.

ULUSAL VERGİ KOMİSYONU ÇAĞRISI

9) Ulusal vergi komisyonu kurulmalıdır.
10) Ekonomik ve sosyal konsey oluşturulmalıdır.
11) Yargı bağımsızlığı kesin olarak sağlanmalıdır. Kuvvetler ayrılığını sağlayacak adımların atılacağını garanti etmelidir.
12) Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü güvence altına alınmalıdır. Her türlü baskıya son vereceğini kamuoyuna açıklamalıdır.
13) Seçim barajı kaldırılmalıdır. Demokrasilerde asıl olan milletin iradesinin olduğu gibi meclise yansımasıdır. Darbelerin yasalaştırdığı seçim barajı derhal kaldırılmalıdır.
14) Siyasi ahlak yasası çıkarılmalıdır. Hükümet vatandaşla siyasetçi arasındaki itibarı korumalıdır.
15) Güçlü bir stratejik planlama teşkilatı kurulmalıdır.
16) IMF ile yeni düzen netleştirilmelidir.
Biz önerilerimizi önce halkımıza, devletimizi yönetenlere, STK’lara ve üniversitelere sunuyoruz. Önerilerimiz girdaptan çıkabilmenin reçetesidir.