2016’dan bu yana tutuklu yargılanan Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, koronavirüs nedeniyle duruşma yapmayan geçici heyet tarafından tahliye edilmedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) önceki dönem Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında verilen hapis cezalarının istinaf tarafından bozulması üzerine yeniden başlayan yargılamanın 4’üncü duruşması bugün Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecekti. Ancak, koronavirüs (Covid-19) salgınından kaynaklı duruşma yapılmadı. Geçici mahkeme heyeti, dosya üzerinde inceleme yaparak kararını verdi.

TUTUKLULUK CEZALANDIRMAYA DÖNÜŞTÜ

26 Ekim 2016 tarihinden bu yana “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklu yargılanan Kışanak ve Tuncel’in avukatları, geçici heyetten müvekkillerinin tahliyesini talep etti. Kışanak’ın kronik rahatsızlıkları bulunduğunu belirten avukatlar, Tuncel ve Kışanak’ın salgın döneminde tutuklu olmalarının hayati risk taşıdığını belirtti. Avukatlar, tutukluluk “ölçüsünün” aşılıp cezalandırmaya dönüştüğünü ifade etti.
Geçici heyet, yaptığı inceleme sonrası talepleri reddederek, tutukluğun devamı yönünde karar verdi.  Bir sonraki duruşma 29 Mayıs’a ertelendi.