Kocaeli’de berber, kuaför, güzellik salonu sahipleriyle çalışanlarına koronavirüs testi yapılmaya başlandı.

Kocaeli’de, Gebze Berberler, Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve İlçe Sağlık müdürlükleri işbirliğinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası ilçelerinde faaliyet gösteren berber, kuaför, güzellik salonu sahipleriyle çalışanlarına koronavirüs (Covid-19) testi yapılmaya başlandı.
Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerine bir süreliğine ara veren ve 11 Mayıs itibarıyla yeniden müşteri kabul etmeye başlayan 4 ilçedeki berber, kuaför ve güzellik salonları sahipleriyle çalışanları, periyotlar halinde koronavirüs testinden geçecek. Bu kapsamda Gebze ilçesindeki ilgili esnaf ve çalışanlarına test yapılmaya başlandı.

“HEM ESNAFIMIZI HEM DE VATANDAŞIMIZI DÜŞÜNEREK YAPILMIŞ BİR ÇALIŞMA”

Oda Başkanı Kenan Çelik yaptığı açıklamada, koronavirüsün hem dünyayı hem de ülkeyi etkisi altına alan bir salgın olduğunu belirterek, kendilerinin de vatandaşa hizmet eden esnaflar olarak insan sağlığını her şeyden önde gördüklerini söyledi. Çelik, “Esnafımız, işletmelerinde hijyen kurallarını üst seviyede uyguluyor. Sağlık açısından da bir test yaptırma gereği hissettik. Bu çalışmayı başlattık. Gebze’yle başladık, bunu sırasıyla Darıca, Çayırova ve Dilovası takip edecek. Onları da tamamlayacağız. Bölgemizdeki yaklaşık 1000 berber, kuaför ve güzellik salonu esnafımız ve çalışanı koronavirüs testinden geçecek. Bu hem esnafımızı hem de vatandaşımızı düşünerek yapılmış çalışma” dedi.

UŞAK’TA 26 BERBER VE KUAFÖRÜN TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

Uşak’ta Covid-19 testi yaptıran 421 berber ve kuaförden 26’sının testi pozitif çıktı. Berberlerin tedavi altına alındığı aktarıldı. Koronavirüsle mücadele kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berber ve kuaförler, 11 Mayıs’ta yeniden hizmete başladı. Uşak Valiliği, kentte hizmet veren 421 berber ve kuaförü, yeniden açılmadan önce Covid-19 testi yaptırmaya çağırdı. Berberlerin büyük çoğunluğunun test yaptırdığı aktarıldı. Yapılan testler sonucunda 26 berberin Covid-19 testinin pozitif çıktı ve berberlerin tedavi altına alındığı belirtildi.
Bazı berberlerin ise sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyerek test yaptırmadığı, kendilerini evlerinde izole ettiği ve dükkanlarını açmayacaklarını bildirdikleri öğrenildi.