6 Temmuz 2020, Pazartesi

Koronavirüs’te son durum: 5814 kişi öldü, birçok ülke sınırlarını kapattı

Çin’den ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) bütün dünyaya yayıldı. Dünyada ölümler hızla artarken birçok ülke de sınırlarını kapattı, olağanüstü hal ilan etti.

Dünya genelinde koronavirüse yakalananların sayısı 155.856 hayatını kaybedenlerin sayısı 5814 oldu. Çin’de toplam 3189 kişi hayatını kaybederken Çin’i 1441 ölüm ile İtalya takip ediyor. İran’da ise hayatını kaybedenlerin sayısı 611 oldu. Türkiye’de ise şimdiye kadar resmi açıklamalara göre 6 kişi koronavirüse yakalandı.

FRANSA’DA BİRÇOK MEKAN KAPATILIYOR

Fransa’da Başbakan Edouard Philippe, bu gece yarısından itibaren, kilit öneme sahip olmayan tüm mekanların kapatılacağını açıkladı. Buna restoranlar, kafeler, sinemalar ve gece kulüpleri de dahil. Philippe, Fransızların kentler arası seyahat etmemelerini talep etti.

https://twitter.com/dokuz8haber/status/1238921592161423360?s=20

İSPANYA’DA OHAL İLAN EDİLDİ

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

Krizin boyutu nedeniyle olağanüstü önlemler almak zorunda kaldıklarını belirten Sanchez, Cumartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere 2 hafta boyunca ülke genelinde karantina uygulanacağını açıkladı.

RUSYA, POLONYA VE NORVEÇLE SINIRLARINI KAPATIYOR

Rusya, Polonya ve Norveç’le de sınırlarını kapatıyor. Rusya’nın bu geceden itibaren Polonya ve Norveç ile kara sınır kapılarını geçici olarak geçişlere kapatacağı öğrenildi. İlgili kararname Rusya Bakanlar Kurulu’nun sitesinde yayınlandı.

NORVEÇ TÜM LİMAN VE HAVAALANLARINI KAPATIYOR

Norveç Başbakanı Erna Solberg, ülkedeki tüm liman ve havalimanlarının Pazartesi sabah yerel saatle 08.00’den itibaren kapatılacağını açıkladı.

Solberg, ülke dışındaki Norveçlilerin dönmesine izin verileceğini belirtti.

14 Mart’ta ülkede ikinci ölüm vakası yaşanmıştı. Norveç’te tespit edilen vaka sayısı ise 907.

BİLİM İNSANLARINDAN İNGİLTERE HÜKÜMETİNE ELEŞTİRİ

İngiltere’de yaşayan 200’den fazla bilim insanı, hükümetin koronavirüs politikasına itiraz eden bir bildiri yayınladı.

Hükümetin sosyal izolasyon önlemlerini uygulamaya sokmamasının ülkedeki sağlık riskini artırdığını ve birkaç gün içinde on binlerce kişinin koronavirüsten etkileneceğini belirten bilim insanları, “Engellenmeden yayılan bu salgın önümüzdeki haftalarda milyonlarca kişiyi etkileyecek” dedi ve ekledi:

“Bu Ulusal Sağlık Sistemi’nin yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastalara hizmet vermesini ciddi bir şekilde riske atacak. İngiltere’deki yoğun bakım ünitesi sayısı, benzer nüfusa sahip komşu ülkelerdekinden daha fazla değil.

“Bu noktada ‘sürü bağışıklığını’ hedeflemek uygulanabilir bir yöntem değil ve bu Ulusal Sağlık Sistemi’ndeki yığılmayı artırır, gereksiz yere çok sayıda kişinin hayatını riske atar.

“Sosyal izolasyon önlemleri şimdi alınırsa salgının yayılması dramatik bir şekilde yavaşlatılabilir ve binlerce hayat kurtarılabilir. Bugüne kadar alınan önlemleri yetersiz buluyoruz ve diğer ülkelerde olduğu gibi derhal daha sıkı önlemler alınması gerektiğine inanıyoruz.”

ABD, İNGİLTERE VE İRLANDA’YA SEYAHAT YASAĞI GETİRDİ

ABD, İngiltere ve İrlanda’yı da seyahat yasağı uygulanacak ülkeler arasına aldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, yasağın Salı günü başlayacağını, ABD vatandaşları ve ABD’de oturma izni olanların ülkeye dönüşüne izin verileceğini açıkladı.

Pence, bu kişilerin belli havalimanlarında toplanacağını ve kendilerini karantinaya almalarının talep edileceğini duyurdu.

İTALYA’DA ÖLÜMLER ÇOK HIZLI ARTIYOR

Avrupa’nın en ağır koronavirüs krizinin yaşandığı İtalya’da ölü sayısı 1.441’e ulaştı. Bu sayı, 24 saat içinde 175 yeni ölüm kaydedildiğini gösteriyor. Dün ise ölü sayısı önceki güne göre 250 artış göstermişti.

Ülkede bugüne kadar yapılan 109 bin 170 testte, 21 bin 157 pozitif teşhis edildi. Bunların 1966’sı iyileşti. Halen pozitif olanların sayısı 17 bin 750, bunların 1.518’i yoğun bakımda tedavi görüyor.

Hayatını kaybedenlerin sayısı düne göre yüzde 13,8 oranında artarken, iyileşenlerin sayısı yüzde 36,7 oranında arttı.

TÜRKİYE GÜRCİSTAN SINIRINI KAPATIYOR

İçişleri Bakanlığı, Türkiye ve Gürcistan’ın yarından itibaren Sarp Sınır Kapısı’nı karşılıklı olarak geçici süreyle yolcu trafiğine kapatma kararı aldığını duyurdu.

Yük taşımacılığında ise herhangi bir kısıtlama olmayacak.

Karar 15 Mart TSİ 17.00’de yürürlüğe girecek.

Gürcistan’la diğer iki sınır kapısı olan Türkgözü ve Aktaş kapılarında bu kısıtlama uygulanmayacak.

AZERBAYCAN İLE OLAN SINIR KAPILARI KAPATILDI

Türkiye ile Azerbaycan arasında kara ve hava ulaşımı karşılıklı olarak durduruldu.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in telefon görüşmesinin ardından alınan kararda kargo taşımacılığı muaf tutuldu.

SPOR MÜSABAKALARI İPTAL EDİLDİ

Koronavirüs dünya çapında yayılmaya devam ederken çok sayıda spor etkinliği bugün iptal edildi.

Bunlardan bir kısmı şöyle:

Afrika Uluslar Kupası elemeleri ertelendi.
Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu, önümüzdeki 30 gün içinde yapılması planlanan tüm maçları erteledi.
Kolombiya, Şili ve Paraguay futbol maçlarını erteledi.
ABD birden fazla daldaki Olimpiyat elemelerini erteledi.
Çin’de yapılması planlanan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası 2021 Mart’a ertelendi.
Norveç Futbol Federasyonu UEFA 2020 elemeleri için Sırbistan ile 26 Mart’ta oynamaları gereken playoff maçını oynamayı planlamadıklarını açıkladı.
Paris ve Barselona maratonları ertelendi.
Nisan’da yapılması planlanan Londra Maratonu Kasım’a ertelendi.
İngiltere’nin Wembley Stadı’nda Danimarka ve İtalya ile futbol hazırlık maçlar ertelendi.
Bunların yanı sıra onlarca ayrı dalda yüzlerce yarışma ve karşılaşma da iptal edildi.

Son Haberler

Bakan değiştiren havalimanı ihalesi

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın görevden alınmasının arkasında Çukurova Havalimanı ihalesinin olduğu ortaya çıktı. Cengiz, Limak ve Kolin ihaleyi kaybedince bakan bir gecede görevden alınmış....

İstanbul’da bir kadın, Emniyet Müdürlüğü önünde silahlı saldırıya uğradı

İstanbul'da bir kadın, emniyet müdürlüğünün önünde birlikte olduğu erkek tarafından silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırı sonucu karnından ve baldırından yaralanan kadın hastaneye kaldırılırken, şiddet...

Gaziantep’te okullar açılmayabilir

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Vaka sayıları artmaya devam ederse okulları açamayız” diye konuştu. Şahinbey ilçesindeki muhtarlarla yapılmış olunan toplantıda konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir...

Sakarya’da yaşamını yitiren işçilerin sayısı yükseldi

Sakarya'daki havai fişek fabrikasındaki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 7'ye yükseldi. Sakarya Valiliği, Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısının 7'ye yükseldiğini açıkladı. Valilik,...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez’e çıkıştı: Müsaade et konuşalım

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, hidroelektrik santralleri açılışına video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

AKP’li belediyeye Cemaat çıkarması

Daha önceki yıllarda birçok cemaat ve tarikatın uğrak yeri olan AKP belediyeleri cemaatleri ağırlamaya devam ediyor. AKP'li Ağrı Belediye Başkanı...

Adana’da polislerin kestiği salgın cezası geçersiz sayıldı: Tüm cezalar iptal edilebilir

Adana’da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği yurttaşın, mahkemeye gitmesi üzerine, Adana 5. Sulh Ceza Hâkimliği,...

Gözden Kaçmasın