Hakkari’deki Jirki aşiretinin lideri Mehmet Adıyaman geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bir süre önce koronavirüsü yenen Adıyaman için düzenlenen cenaze töreninde, sosyal mesafenin gözetilmediği görüldü.

Mehmet Adıyaman, bugün geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sabah saatlerinde hayatını kaybeden Adıyaman’ın cenazesi kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Kırıkdağ Köyü’nde toprağa verildi ancak düzenlenen cenaze töreninde sosyal mesafenin gözetilmediği görüldü. Adıyaman’ın taziyesi Kırıkdağ köyünde kurulacak.

Jirki aşiretinin lideri Mehmet Adıyaman

30 NİSAN’DA TABURCU EDİLMİŞTİ: SOSYAL MESAFE GÖZETİLMEDİ

25 Nisan’da koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan Adıyaman, Hakkari Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra 30 Nisan’da taburcu edilmişti. Kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Adıyaman için düzenlenen cenaze töreninde sosyal mesafenin gözetilmediği görüldü. Mehmet Adıyaman, Jirki Aşireti’nin Tahir Adıyaman ile birlikte en önemli iki liderinden biri olarak biliniyor. Yaklaşık 5 bin nüfusu olan aşiretin bin korucusu bulunuyor. 1990’lı yıllarda sık sık PKK ile çatışan ve kayıplar veren aşiretin tüm üyeleri Hakkari ve Yüksekova ilçesi arasında bulunan Depin bölgesinde yaşıyor. Mehmet Adıyaman, bir süre korucu başı olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştı. Adıyaman’ın 41 çocuğu var.