Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı için avukatının “Kronik kalp rahatsızlığı var bir an önce tahliye edilmeli” talebi reddedildi.

Mızraklı’nın avukatı Muhsin Bilal’ın 20 Mart’ta verdiği dilekçede Mızraklı’nın koronavirüs salgınına karşı hayati risk yaratan kronik iskemik kalp rahatsızlığının bulunduğunu ve derhal tahliye edilmesini talep etti.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bu talebe karşı Mızraklı’nın 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasının olduğunu ve Mızraklı’nın kaçma, saklanma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutukluluğunun devamını istedi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye talebini reddederek, “Adli kontrol tedbiri olanağının yetersiz görülmesi, atılı suçun nitelikleri, atılı suçun kamu düzenini koruması, suçlulukla mücadele de gözetildiğinde verilecek bir tutukluluk hali devam kararının daha uygun olduğu anlaşılmakta” denildi. Mahkeme sunulan sağlık gerekçesinin de tek başına tahliye sebebi olmadığını gerekçe göstererek idari olarak gözetebilecek olmakla Mızraklı’nın tahliye talebinin reddine kararını verdi.

Mahkeme Mızraklı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Mızraklı geçen yılın Ekim ayında yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanarak Kayseri Bünyan cezaevine gönderilmişti.