GÜNDEM

Kumçatı’da Şeriat düzenine mi geçildi?

Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’nde ilginç bir karara imza atıldı. Kumçatı’da bulunan Belediye Başkanı Nimet Demir, Belde Başkanı Mehmet Demir, Kumçatı’da bulunan imamlar ve muhtarlar ortak bir bildiriyle düğünlere ilişkin yeni kararlar aldı ve altına imza attı.

Kararda ayrıca gelinliğin de islami usullere göre olacağı yazıldı. Çok sayıda kişinin altına imza attığı bu karar “şeriat tartışmalarını” da bir kez daha açtı.

Kumçatı dahil olmak üzere Şırnak ve Van’da da mensupları bulunan Batuyan Aşireti’ndeki evliliklere ilişkin yeni kararlar alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı’nın evlilikleri teşvik eden açıklamalarından sonra Kumçatı’da böyle bir karar alındı. Karar’da evlilik oranlarının ekonomik kriz nedeniyle düşmesinin de bunda etkili olduğu ifade ediliyor.

Çok sayıda erkeğin altına imza attığı bildiride başlık parasının tamamen kaldırıldığı, kayınpederin geline verdiği “Şiran’ın” kaldırıldığı belirtildi. Kararda ilginç bir şekilde şeriata uygun bir şekilde gelinin giyineceği de vurgulandı. Takı alımlarında da beli limitlerin olacağı belirtildi.

Bildiride takılara ilişkin de şu kararlar çıktı:

– 1 çift altın bilezik
– 75 cm altın zincir
– 1 altın küpe
– 2 adet altın yüzük

dokuz8HABER’i takip edin

Video