Malatya Battalgazi’de kesilen büyükbaş hayvanda ‘tüberküloz’ hastalığı tespit edildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, etler, sakatatlar ve derinin imha edilmesi için çalışma başlattı.

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde, kestiği büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Yaşar Pekşen, hayvanda ‘tüberküloz’ hastalığı olduğunu öğrendi.
DHA’nın aktardığı habere göre, canlı hayvan pazarındaki bir satıcıdan 3 gün önce büyükbaş hayvan satın alan Yaşar Pekşen isimli yurttaş, kestiği hayvanın iç organlarını çıkardığında kaburgayı ve akciğeri sarmış kabarcıkları fark etti. Pekşen, tanıdığı veteriner ve kasapları arayıp durumu anlattı. Hayvanın hastalıklı olma ihtimalini göz önünde bulunduran Pekşen, durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. İhbar üzerine Dolamantepe Mahallesi’ndeki eve giden ekipler, hayvanda ‘tüberküloz’ hastalığı olduğunu belirledi. Konuyla alakalı rapor tutan ekipler, etler, sakatatlar ve derinin imha edilmesi için çalışma başlattı.
Yaşar Pekşen, “Sabah kurbanı kestik, akciğerinde değişik bir şeyler çıktı. Veteriner, hayvanın tüberküloz olduğunu ve etinin yenmeyeceğini bize söyledi. Üç ortak, kurbanı 6 bin 100 liraya aldık. Kesince hastalığı belli oldu, yoksa hayvan sağlıklı görünüyordu, dış görünüşü güzeldi. Kesimde değişik böyle değişik şeyler çıktı” diye konuştu.