Gaziantep’te Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan ve 2 gazeteci hakkında, “belediyeyi küçük düşürdükleri” gerekçesiyle açılan tazminat davanın görülmesine başlandı. Kalkan’a çok sayıda avukat destek verdi.

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, yaygın medyada çıkan bazı haberlere dayanarak Ocak ayı meclis birleşiminde yaptığı bir konuşmada belediyenin; sahibi FETÖ/PDY sanığı olarak firarda bulunan bir bilgisayar şirketine neden ihale verdiğini sordu ve başkandan bunun gerekçesini istedi.

MECLİS KONUŞMASI MAHKEMELİK OLDU

Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, belediyenin ve şahsının terör örgütü ile ilişkilendirilmek istendiğini ve bu yolla kurumun yıpratılmaya çalışıldığı ileri sürerek Uğur Kalkan ile onun konuşmalarını haber yapan 2 gazeteciye 10’ar bin lira tutarında iki tazminat davası açtı. Bu davanın ön duruşmanı bugün Gaziantep 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Salon yokluğundan Mahkeme Başkanı Mehmet Düzgören’in odasında görülen duruşmada, avukatlar ve duruşmayı izleyen gazeteciler içeriye sığmadı.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL TEMİNAT ALTINDADIR”

Kalkan’ın avukatı Umut Yılmaz, mahkemede yaptıkları savunmada, Anayasa’da yer alan düşünce ve ifade özgürlüğünün teminat altına alındığını kaydederek, “Müvekkilim CHP Şahinbey Belediyesi meclis üyesidir, siyasi bir kişiliktir. Seçilmiş birisi ve yasadan aldığı yetki ile bir yanlışa dikkat çekmek için meclis birleşiminde yaptığı konuşmanın, mahkeme taşınmasını doğru bulmuyoruz. Bu kapsamda belediye başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve diğer yetkililerin mahkemeye çağırılarak dinlenmesini talep ediyoruz” dedi.

“BELEDİYENİN FİRMAYI TANIMIYOR OLMASI İMKÂNSIZ”

Uğur Kalkan’ın diğer avukatı İbrahim Gören ise yaptığı savunmada, “Belediye yetkilileri, FETÖ/PYD Davası’nın firari sanığı olan ve kayyum atanan ANSA Otomasyon ’un sahibi M.D.’ye 17-25 Aralık’tan sonra dahi ihale verilmesini mecliste yaptığı konuşma ile eleştiren müvekkilim meclis üyesi Uğur Kalkan’a açılan dava hukuken mesnetsizdir. Belediye kendisini, ‘biz bu şirketi tanımayız, araştırmak bizim işimiz değil’ diyerek savunuyor. Ancak adı geçen firmaya verilen ihale pazarlık usulü yapılmış. Bu tarz bir ihalede isteklileri siz doğrudan davet edersiniz Bu firmaya 2013-2016 yılları arasında ihale verildiğine göre 3 sene içinde tanımamış olmaları imkânsız” şeklinde bir savunma yaptı.

“BELEDİYEYİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEDİM, GÖREVİMİ YAPTIM”

CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Uğur Kalkan, mahkeme de yaptığı savunmada, belediye kanunu gereği meclise yazılı ve sözlü önerge verme yetkisinin olduğuna dikkat çekerek, “Adı FETÖ ile özdeşleşmiş firma sahibine 17-25 Aralık sonrasında bile ihale verildiği konusu bir gazete haber oldu. Ben, bu haberle ilgili olarak belediye başkanından bilgi isteyerek onu uyardım. Kastım belediyeyi küçük düşürmek değil tam tersi bu tür konularda daha hassas olmalarını sağlamak idi. Çünkü gazete haberine karşın belediye bir açıklama yapmamıştı, Bunun üzerine ben Ocak ayı birleşiminde konuyla ilgili bir konuşma yaptım. Ne dediğin meclis tutanaklarında vardır. Tazminata konu olacak işlemedim. Görevimin gereğini yerine getirdim” dedi.
Mahkeme, gerekli delillerin toplanması ve meclis tutanaklarının istenmesi için davayı 24 Ekim 2019 gününe erteledi.