Meclis’te Hakimler Savcılar Kurulu’na atanan isimler belirlendi. HSK’nın yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

Meclis Genel Kurulu, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) atanacak 7 üyeyi seçti. Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belirlendi. HSK’nin yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

ADALET BAKANI’NDAN TEŞEKKÜR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) TBMM kontenjanına ayrılan üyelerinin seçilmesi dolayısıyla siyasi partilere ve milletvekillerine teşekkür etti.

Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hakimler ve Savcılar Kurulunun TBMM kontenjanına ayrılan üyeleri, demokrasi ve uzlaşma zemininde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı temelinde belirlendi. Bu olumlu tabloya emek ve katkı sunan tüm siyasi partilere ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERİ PROTESTO EDEN HDP GENEL KURULU TERK ETTİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyenin Meclis Genel Kurulu’ndaki seçimini protesto etti.

MA’nın aktardığına göre, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, seçimden geri çekilmelerinin nedenini şöyle açıkladı:

“Bu seçimi katılmayacağız. HSK üye seçiminin ilk kez Meclis’te yapılması önemli, bağımsız ve tarafsız bir yargı mekanizmasına ulaşmak için önemli. Çünkü şu anda bağımsız bir yargı yok. Bu şekilde demokratik bir usulde seçim yapılmasını dile getirdik ancak öyle olmadı. Bunu komisyonda dile getirdik. Olması gereken başvuran adayların incelenmesi ve seçimlerin en demokratik yöntemle yapılmasıydı, ama öyle olmadı. Kapalı kapılar arasında yapıldı.

Siyasi bagajları yanında taşıyan isimler yapıldı. Liyakat olmadı. HSK yargı açısından baktığımızda son derece sıkıntılı bir döneme bir kez daha imza atılmış olacağını düşünüyoruz. Bu sadece iktidarın değil, muhalefetin de yanlış bir tutumunun olduğunu düşünüyoruz. Seçimlere katılmıyoruz bunun önemli bir vicdani sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.”

3 BİN 70 HAKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 3 bin 70 hakim ve savcıyı kapsayan Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi’ni tamamladı.

HSK’nin internet sitesinden yayınlanan kararnameye göre, adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

Kararnameyle Zonguldak, Denizli, Sakarya, Giresun, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Afyon, Trabzon, Edirne, Erzurum, Amasya, Elazığ, Kilis, Nevşehir, Erzincan, Çankırı, Kırklareli, Kütahya, Burdur, Kastamonu, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Tunceli olmak üzere 26 ile yeni başsavcı atandı.