31 Mayıs 2020, Pazar

Meclis’te sahneye çıkarılmayan kadın oyunculara tehdit

TBMM’de kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellenmesinin ardından kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Volkan Benli dün akşam oyuncularla yaptığı toplantıda, “Meclis’ten iki yetkili sizlerin Facebook ve sosyal medya paylaşımlarınızı, yazışmalarınızı getirdi, kadro madro unutun artık” dedi. İstifa etmek isteyen iki kadrolu oyuncunun da tazminatla tehdit edildiği öğrenildi.

dokuz8HABER / M. İrem Afşin

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]T[/mks_dropcap]ürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan ve ikincisi yapılan “Meclis Sohbetleri” programında, TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından verildiği iddia edilen emirle kadın tiyatro sanatçılarının sahneye çıkarılmamasına sanat dünyası ve kamuoyundan tepkiler çığ gibi büyüyor.

Kamuoyunun tepkileri genelde kadın sanatçıların sahneye çıkılmasına izin verilmeyen bir ortamda sahneye çıkmayı kabul eden erkek sanatçılar üzerinde yoğunlaşırken, olayın arka planında yer alan baskı ve tehditleri orkestra elemanlarından ismini belirtmek istemeyen bir erkek sanatçı ile gösteride yer aldığı halde sahneye çıkamayan kadın oyunculardan görüş aldık.

Güvenlik ve hedef gösterilme endişeleri nedeniyle isimlerinin gizli tutulmasını isteyen sanatçılar, olay gerçekleştiğinde gösteriye çıkmak istemediklerini, korodan birkaç kişinin gittiğini, kadın sanatçıların çoğunun ağladıklarını belirttiler:

“DEVLET TİYATROSU ANKARA MÜDÜRÜ DEVREYE GİRDİ”

“Tepkilerimiz üzerine organizasyondan sorumlu olan ve bu gösteriyi ayarlayan Devlet Tiyatrosu Ankara Müdürü Volkan Benli devreye girerek bize Galileo örneği verdi. ‘Çıkmazsanız beni görevden alırlar,  genel müdürü de görevden alırlar, oysa biz sizlerin kadro almanız için uğraşıyoruz, hepsi boşa gider’ dedi. Böylece sahnede kalmaya mecbur bırakıldık.”

Durumun bir beklenti nedeniyle oluşmadığını, daha önceki Genel Müdür Nejat Birecik döneminde maruz kalınan tutumlardan ötürü bu sansüre tahammül etmek “zorunda kaldıklarını” ifade eden sanatçılar, genç oyuncuların durumunu şöyle aktarıyor:

“BU İNSANLAR KADROLU SANATÇILAR DEĞİLLER”

“Bu insanlar kadrolu sanatçılar değiller. Oyun başına ücret alan, hatta diğer sanat kurumlarında bile uygulanmayan bir ücret politikasına maruz kalan insanlar. Örnek veriyorum; bir ay içerisinde 10 gün oyun var diyelim. Mezun sanatçı günlük 93 TL, öğrenci sanatçı ya da figüranlar 73 TL gibi rakamlara çalışıyorlar. Ayda maksimum en iyi koşullarda 10 temsile çıkan bu insanların korkularını belki anlayabilir, o sahneye çıkmama durumunda maruz kalabilecekleri şeyleri de az çok tahmin edebilirsiniz. İşin daha kötüsü kurumun bu insanlara sahip çıkması yerine ateşe atması oldu. Yapılan basın açıklamasını gördünüz. Hatta şunu da söyleyeyim yeni sezonda o arkadaşların bir çoğuna zaten görev vermeyecekler.”

KAHRAMAN: “AFERİN BÖYLE GERİDE DURUN”

Görüştüğümüz sanatçıların verdiği bilgiler arasında, gösteri bitiminde merdivenlerde bekleyen kadın sanatçılara TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Çanakkale’de de kadınlar ön planda değildi, aferin böyle geride durun” demesi de yer alıyor.

“KADRO MADRO UNUTUN ARTIK”

Öte yandan, Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Volkan Benli’nin dün akşamüstü gösterideki sanatçılarla yaptığı toplantıda sosyal medya paylaşımları nedeniyle sanatçıları tehdit ederek, “Meclis’ten iki yetkili sizlerin Facebook ve sosyal medya paylaşımlarınızı, yazışmalarınızı getirdi, kadro madro unutun artık!” dediği öğrenildi.

İSTİFA ETMEK İSTEYEN OYUNCULARA TAZMİNAT TEHDİDİ

Bugün olaylar nedeniyle istifa etmek isteyen kadrolu iki oyuncuya ise sözleşmelerindeki 10 bin lira tazminat maddesinin hatırlatıldığı, Müdür Volkan Benli’nin oyunculara “sizi arayan gazetecilerle konuşmayın, bana yönlendirin” dediği de aldığımız son bilgiler arasında.

Gün boyu haberimizi yayına hazırlarken üç kez arayarak Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Volkan Benli’nin bahsi geçen iddialar ve yaşanan sansürle ilgili görüşlerini almak istedik. Ancak telefonlarımıza çıkmayan ve “önemli toplantılarda” olduğu ifade edilen Benli’den, haberimizin yayına girdiği saate kadar bir geri dönüş alamadık.

NE OLMUŞTU?

“Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen Meclis Sohbetleri etkinliğinde, 18 Mart Çanakkale Anmasına ilişkin bir tiyatro gösterisi sergilenmiş, ancak Devlet Tiyatroları’nın üç gün provasını yaptığı gösteriye bir saat kala kadın oyunculara sahneye çıkamayacakları ifade edilirken herhangi bir gerekçe gösterilmemişti.

Erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletilen kadın oyuncular, oyunun bitiminin ardından TBMM’den çıkartılmış, oyun süresi kısaltılmıştı. Kadın sanatçıların ancak merdivenlerde şiir okuyacağını, fakat sahneye çıkamayacağını öğrendiklerinde pek çok kadın sanatçının gözyaşlarını tutamadığı gelen bilgiler arasındaydı.

“İSMAİL KAHRAMAN İSTİFA” KAMPANYASI

Olay duyulduğu andan beri özellikle sosyal medyada tepkiler giderek artarken , Oyuncular Sendikası başta olmak üzere kadın sanatçılar ve sanatseverler “İsmail Kahraman İstifa” kampanyasını iki gündür gündemde tutuyorlar. Oyuncu Tilbe Saran, TBMM’deki temsilde kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellenmesi nedeniyle ‘http://change.org ’da TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet eden bir  imza kampanyası başlattı. Farklı kadın örgütleri ve sivil toplum platformları da protesto eylemleri düzenlemeye devam ediyor.

Son Haberler

Borçka’da karantina kalktı vaka sayısı arttı

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle karantinaya alınan ilk ilçe olan Artvin Borçka'da karantinanın kalkmasıyla birlikte vakalar görülmeye başlandı. Artvin Borçka'da karantinanın kaldırılmasıyla birlikte yeni vakalar görüldü. CENAZE NEDENİYLE...

ABD’de “George Floyd için adalet” protestolarına polisler de destek verdi

ABD’de Minneapolis kentinde bir siyah olan George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler ülke geneline yayıldı. New Jersey'de de yapılan eylemlere...

Restoran, lokanta ve kafelerde alınması gereken önlemler açıklandı

Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme içme hizmeti sunan işletmeler 1 Haziran'da normalleşme planı gereği açılacak. Bu işletmelerde alınması gereken önlemlere...

Klibinde Bilal Erdoğan maskesi kullanan Rota gözaltına alındı

Rap müzik şarkıcısı Rota (Bulut Alpman), çektiği video klip nedeniyle evinden gözaltına alındı. Rota'nın 29 Mayıs'ta yayınladığı son klibinde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı...

Çok Okunanlar

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

Dilek hemşire koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul'da salgına yakalanan ve bebeği sezaryenle alınan Dilek Akçabelen isimli hemşire hayatını kaybetti. Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev...

İçişleri Bakanlığı seyahat sınırlamasını kaldıran genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığı, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili genelge yayımladı. Genelgeye göre, büyükşehir statüsündeki 14 il ve Zonguldak'taki şehir giriş-çıkış kısıtlaması,...

Gözden Kaçmasın