Mersin Büyükşehir Belediyesi, 73 otobüs şoförü için çıktığı ilanların ardından mülakatları tamamladı. Toplam 1003 başvuru arasından, 73 şoförün işe alımları yapılacak. Sürüş testini başarıyla tamamlayanların arasından 25’i kadın, 48’i erkek şoför seçilecek.

Otobüs şoförlüğü için başvuruda bulunup, mülakata giren kadın adaylar, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e kendilerine böyle bir fırsat yarattığı için teşekkür etti. Kadınların üstesinden gelemeyecekleri hiçbir iş olmadığını vurgulayan kadın şoför adayları, duygularını “Kadınlar her daim cesaretli olsunlar. Biz kadınlar el ele verirsek, her şeyi yapabiliriz” sözleriyle paylaştı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 73 otobüs şoförü için çıktığı ilanların ardından mülakatları da tamamladı. Büyükşehir Belediyesi, toplam 1003 başvuru arasından, aralarında kadınların da bulunduğu 73 şoförün işe alımlarını yapacak.
Mersinli vatandaşları toplu taşımaya yönlendirmek ve onlara hızlı, güvenli, konforlu bir toplu taşıma hizmeti sunmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, 73 şoförün 25’ini kadın, 48’ini de erkek şoförlerden seçecek.

26 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ VE 66 YAŞINI GEÇMEMİŞ OLMASI GEREKİYOR

İlanların kaldırılmasının ardından mülakatı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, aralarında Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkililerinin bulunduğu komisyonlar ile şoförleri mülakata tabi tutarak, alandaki yeterliliklerini öğrendi. Mülakatı başarılı bir biçimde geçen şoför adayları, kısa süre sonra iş başı yaparak, direksiyon sallamaya başlayacak. 1003 başvurunun 40’a yakını kadın adaylardan oluşuyor ve toplam 25 kadın bu alanda istihdam edilecek.
Şoförlerin 26 yaşından gün almış ve 66 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Şoförlerin SRC1 ve SRC2 belgeleri, eski ehliyetlerde E, yenilerde D sürücü belgesi ile psikoteknik belgelerinin olması gerekiyor.

AMAÇ TOPLU TAŞIMAYA YÖNLENDİRMEK

Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü olarak toplam 73 otobüs şoförünü işe alacaklarını ifade ederek, “25’i kadın, 48’i erkek olmak üzere toplamda 73 personel istihdam edeceğiz. Yılbaşından sonra alınması planlanan 73 otobüsümüzle ilgili de bu şoförleri ön hazırlık gibi değerlendirip, müracaatlarını alıp, iş başvurusunu geçenleri süratle görevine başlatacağız. Vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirmek, hızlı, güvenli, konforlu bir toplu taşıma amacıyla bu alımları yapıyoruz” dedi.
Topçuoğlu, ehliyet, SRC belgeleri ve özellikle de şoför adaylarının iletişim konusundaki becerilerine dikkat edeceklerini anlattı.

KILIÇ: ANNEM VE BABAM TIR ŞOFÖRÜ

Mülakata giren Betül Arslan Kılıç, trafikte olmayı çok sevdiğini ve Belediye’de hizmet vermek istediği için otobüs şoförlüğü alımına başvuru yaptığını belirterek, “Daha önce 3 yıl servis şoförlüğü yapmıştım ve 2005 yılından beri trafikteyim, sürücüyüm. Kadınlarımız aslında belediye otobüsü şoförlüğünü yapamayacağını düşünüyor. Buna kesinlikle karşıyım. Annem ve babam tır şoförü. İnşallah ben de Allah nasip eder ve belediye otobüsü şoförlüğüne girebilirim” diye konuştu.

ŞUR: 30 YILLIK DENEYİMİM VAR

58 yaşındaki Gönül Şur, ilanı sosyal medyadan gördüğünü ve bunun üzerine başvuruda bulunduğunu ifade ederek, “İhtiyacım vardı. Tek maaş ile geçinemiyoruz. Taksi, dolmuş, pick-up şoförlüğü yaptım. Şoförlük konusunda aktif 30 yıllık deneyimim var. Kadınların da başvuru yapabilmesine çok memnun oldum ve o yüzden de güvendiğim için geldim. Başkanımız Vahap Seçer’e bu imkanı bize sağladığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ARAÇ KULLANMAYI ÇOK SEVİYORUM”

2 çocuk annesi Elif Kafa, kadınların da otobüs şoförlüğü için başvuruda bulunabilmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, “Belediyemizin kadınlara destek vermelerine ve onların önünü açmalarına seviniyoruz. İnşallah hayırlısı olur. Daha önce servis şoförlüğü yaptım. Araç kullanmayı çok seviyorum. Elimden geleni her zaman yaparım. İnşallah kısmet olursa bu yolda devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Mülakatı olumlu sonuçlanır ve şoför olmaya hak kazanırsa hissedeceği duyguyu paylaşan Kafa, “Bir kadın, bir anne olarak çok onurlu hissederim. Herkese de sevdiği işi yapmasını tavsiye ederim. Kadınlar her daim cesaretli olsunlar. Yapmak istedikleri şeye cesaret edip, severek yapsınlar. Ben hayata pozitif bakıyorum. Biz kadınlar el ele verirsek, her şeyi yapabiliriz” sözlerine yer verdi.
Mülakatta belirlenen isimlerin ardından şoförler sürüş testine tabi tutulacak ve testi başarılı bir şekilde geçen şoför adaylarının işe alımları gerçekleştirilecek.