GÜNDEM

Metropoll araştırmasına katılanların yüzde 49.7’si “ülkede yeni bir siyasi lider lazım” diyor

Metropoll’ün, ocak ayı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin yüzde 58.3’ü Kanal İstanbul Projesi’nin ülke için öncelikli ihtiyaç olarak görmüyor. Araştırmanın sonucuna göre Kanal İstanbul’un öncelikli bir ihtiyaç olduğunu düşünenler toplumun yalnızca yüzde 26.5’ini teşkil ediyor.

Metropol’den sonuca ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

Aralık ayında aynı soruyu seçmene yöneltmiştik. Bulgularımız, toplumun projeye ilişkin kanaatinin bir aylık zaman zarfında dikkate değer şekilde değiştiğini ortaya koyuyor. Aralık ayı araştırmamızda projenin öncelikli bir ihtiyaç olduğunu düşününenler yüzde 46.3, düşünmeyenler yüzde 48.4 şeklinde bir dağılım göstermişti.

“Başkanlık sisteminin Türkiye’nin sorunlarını çözeceğine inanyor musunuz?” sorusuna ise yine olumsuz cevap verenlerin oranı yüksek.

Seçmenin yalnızca yüzde 36.8’i Başkanlık Sisteminin Türkiye’nin sorunlarını çözebileceğine inanıyor. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi’ne bakışta kamplaşmış durumda. Toplumun yüzde 50.8’lik çoğunluğu, başkanlık sisteminin ülkenin sorunlarına çare olmayacağını düşünüyor. Sistemin sorunları çözmekte etkili olacağını düşünenler toplumun yalnızca yüzde 36.8’ini teşkil ediyor.

Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi lidere ihtiyaç var mı sorusunda ise araştırmaya katılanlar yarı yarıya ayrılmış durumda.

Toplumun yüzde 49.7’si ülke siyasetinde yeni bir siyasi lidere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Aylık araştırmalarımız, toplumda ülkenin gidişatına ilişkin memnuniyetsizliğin yükseldiğini; siyasete olan güvensizliğin arttığını gösteriyor olsa da, bu durum seçmenin siyasi tercihlerine doğrudan yansımıyor. Fakat, toplumun siyasete dair arayışının eksenlerinin belirginleşmeye başladığı da görülüyor. Seçmenlerin çoğunluğunun ülke siyasetinde yeni bir siyasi lidere ihtiyaç olduğunu düşünüyor olması, bu çıkarımı destekleyen önemli bir bulgu.

“Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesini onaylıyor musunuz?” sorusuna ise şaşırtıcı bir şekilde yüzde 35’e yakın kişi onayladığını söylüyor.

Türkiye’nin yalnızca yüzde 34.9’u Libya’ya asker gönderilmesini onaylıyor.

Türkiye, 2019 yılının son haftalarında Libya’ya asker gönderme konusunu tartışmaya başladı. Ocak 2020 verilerimiz, Libya’ya asker göndermek konusundaki kamuoyu desteğinin Aralık ayı bulgularımıza kıyasla yaklaşık yüzde 3’lük bir gerileme gösterdiğini ortaya koyuyor. Toplumun yüzde 51,4’lük çoğunluğu, Ocak 2020 itibariyle, Libya’ya asker gönderilmesini onaylamıyor.

Son olarak “Sizce Türkiye’nin yönetim sistemi İran’a benzemeli mi?” sorusuna ise katılanların yüzde 81’i ‘hayır’ diyor.

Bölgemizde ABD-İran geriliminin yükseldiği günlerden geçerken, Türkiye kamuoyunun İran’a ilişkin bakışını farklı soru kalemleri ile incelemek istedik. “Türkiye’nin İranlaşma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu” yönündeki tespitler yakın siyasi tarihimizde çokça tartışma yaratmıştı. Toplumsal belleğimizde yer eden bu konunun seçmen nezdinde bugün itibari ile nasıl bir karşılığı olduğuna baktık. Bulgularımız, ülkemizin yüzde 81.8’inin Türkiye’nin yönetim sisteminin İran’a benzemesini arzu etmediğini gösteriyor. Toplumun yüzde 81.8’i Türkiye’nin yönetim sisteminin İran’a benzemesini arzu etmiyor.

dokuz8HABER’i takip edin

Video