DGD-SEN’e üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan Migros işçileri, şirketin Kadıköy’de bulunan şubesi önünde açıklama yaptı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Migros deposu çalışanları salgına karşı alınmayan önlemler ve uzun çalışma koşulları nedeniyle, Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldukları için ücretsiz izne gönderilen işçiler, şirketin İstanbul’un Kadıköy ilçesi Kalkedon meydanında bulunan Migros şubesi önünde açıklama yaparak taleplerini yineledi. Çok sayıda işçinin yanı sıra işçilerle dayanışma gösteren Dev Tekstil, İnşaat-İş, DİSK/Basın-İş, DİSK/Dev Yapı-İş, DİSK/Dev-Turizm-İş, DİSK/Enerji-Sen, DİSK/Limter-İş sendikaları katıldı.
Ücretsiz izne çıkarılan işçilerden Okan Karaçam’ın yapmış olduğu ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Koronavirüs vakalarının üzerinden yaklaşık 11 ay geçti. Bu süreçte bir çok işçi arkadaşımız alınmayan önlemler nedeniyle hayatını kaybederken diğer yandan işçi sınıfı bir çok saldırıyla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biriside “Ücretsiz izin” uygulaması oldu ücretiz izin ile işçiler işsizlik fonundan ödenen 1168 liraya mahkum edildi dedi.

‘ÜCRETSİZ İZİN İLE CEZALANDIRILDIK’

Karaçam, açıklamasının devamında baskılarla sindirilmeye çalışıldıklarını ifade ederek, “Günde 16 saate varan ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, işyerinde salgına karşı önlemlerin alınması gerekirken kurallara uygun çalışma koşulları sağlanmadı. 46’sı DGD-Sen üyesi 70 işçi “ücretsiz izne” çıkarıldı. Hatta 3 işçi arkadaşımız Esenyurt’ta bulunan depoya gönderilerek sürgün edilip fiili olarak işten çıkarılırken diğer yandan Migros Depo’da yeni işçi alımlarına devam edildiğini söyledi.

İSTİFA EDİLMESİ İÇİN BASKI UYGULANIYOR

Ücretsiz izne çıkarılan işçileri arayıp e-devletleri istenerek sendikalardan istifa edip direnmekten vazgeçtikleri taktirde tazminatlarının ödeneceği söylüyorlar diyen Karaçam eylemlerinin 25. günde olduğu gibi bundan sonrada aynı kararlılıkla örgütlenerek sürdüreceklerini kaydetti.
Migros işçisinin yaptığı konuşmanın ardından eylem “Yaşasın direniş, yaşasın dayanışma ve işçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla sonlandırıldı.