Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düştüğü tarihte Adana Jandarma Bölge Komutanı olan emekli Korgeneral Ali Lapanta’nın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Adana Jandarma Bölge eski Komutanı Ali Lapanta’nın da bulunduğu 4 kişi hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla iddianame hazırladı.
Helikopterin düştüğü tarihte Adana Jandarma Bölge Komutanı olan emekli Korgeneral Ali Lapanta, Kurmay eski Başkanı Mazlum Koçoğlu, dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla hazırlanan iddianame, 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
AA’nın aktardığı habere göre, Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Selami Ekici, olayın bir an önce aydınlatılmasını istediklerini belirterek, adaletin hızlı davranması gerektiğini kaydetti.
BBP’nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişi, 25 Mart 2009 ylında Kahramanmaraş’ta helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Yazıcıoğlu taraftarları, helikopterin bir şekilde düşürülmüş olduğunu öne sürüyor.