İngiltere’nin güneyinde ortaya çıkan ve hızla yayılan mutasyona uğramış yeni koronavirüs nedeniyle İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlar durduruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyona uğrayan koronavirüs nedeniyle İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşların durdurulduğunu duyurdu.

HIZLA YAYILIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’nin güneyinde ortaya çıkan ve hızla yayılan mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı. Buna göre, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlar durduruldu. Sosyal medyadan açıklama yapan Koca, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır” ifadelerini kullandı.

BİR AÇIKLAMA DA SHGM’DEN

İngiltere’de hızlı yayılan yeni tip koronavirüsün mutasyona uğraması ve bulaş hızının yüzde 70 daha fazla olması nedeniyle uçuşların askıya alındığı belirten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uçuşu durdurulan ülkelere vatandaşların tahliyesinin karşılıklı yapılacağını duyurdu.
Konuyla ilgili olarak SHGM’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir. Saygıyla duyurulur” kaydedildi.