‘Normalleşme takvimi’ başladı, yoğunluk arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘normalleşme’ takvimi bugün başladı. Birçok işletmenin faaliyete geçmesi nedeniyle trafik yoğunluğunda artış görüldü. Öte yandan karar tepki göstererek, erken olduğunu vurgulayanlar da oldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘normalleşme takvimi’ çerçevesinde AVM, berber, kuaför ve güzellik salonları ile birlikte pek çok işletme bugün itibariyle tekrar faaliyete geçti.

Normalleşme kararıyla birlikte İstanbul’da trafik yoğunluğu artış gösterdi.

Yeni normalin ilk gününde İstanbul trafiğine çok fazla özel aracın çıktığı ve toplu taşıma araçlarının sefer sayılarının arttığı görüldü.

“PROVOKATİF HABERLERE İTİBAR ETMEYİN”

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘normalleşme takvimi’nin uygulandığı ilk günde toplu taşıma ile ilgili “Provokatif haberlere itibar etmeyiniz” uyarısında bulundu.

Ongun, “İstanbul’da yarın toplu taşıma 5.700 araç ile %100 kapasite gerçekleşecek. Normalleşme başlamakta ancak toplu taşımadaki olağanüstü yolcu kısıtlaması sürmektedir. Metro 23.00’e kadar, Taksim-Kabataş füniküleri de normal hizmet verecektir” ifadelerini kullandı.

 

KAFTANCIOĞLU’NDAN İKTİDARA UYARI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, ‘normalleşme’ adımları kapsamında bugün alışveriş merkezlerinin (AVM) açılması kararına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı.

“Bugün AVM’ler açıldı. AVM çalışanlarının ne düşündüğünü, ne talep ettiğini soran olmadı. İktidar her zamanki gibi mesele işçiler olunca halktan değil sermaye sahiplerinden icazet aldı. Salgın bitmedi, yanlış yapıyorsunuz. İktidarın normalleşme adı altında ilk aklına gelen AVM’leri açmak oldu. Dertleri salgınla mücadele ya da normalleşme değil. Salgın devam ediyor, ama iktidarın ne halkı ne de işvereni destekleyecek bir bütçesi yok. Halka karşılıksız desteği geçiyorum; temel ihtiyaç kredisi bile veremeyen iktidar, bugün AVM’lerde çalışan 1 milyondan fazla vatandaşımızı da salgın riskinin ortasına attı. AVM çalışanlarının kaygılarını ve taleplerini duymak zorundasınız. Duyuracağız.”