CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, nüfusu bir milyona yaklaşan Muğla’da son 2 günde sadece 122 test yapıldığı açıklayarak, “Tatilcilerin yazlıklarına akın etmesiyle birlikte nüfus arttı. Muğla gibi şehirde ancak 122 test yapılması skandal denebilecek düzeyde” dedi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölü sayısındaki artış sürerken, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban nüfusu bir milyona yaklaşan Muğla’da son 2 günde sadece 122 test yapıldığı açıkladı. Alban, Muğla’dan alınan testlerin İzmir’e gönderildiğini, sonuçların ancak üç günde geldiğini söyledi.

“TEST KİTLERİ YETERSİZ”

Muğla’da şu an test kitlerinin mevcut olduğunu, fakat bu sayının yetersiz olduğunu söyleyen CHP’li Alban, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki PCR cihazı ve laboratuvarı kullanılmaya başlandı. Testler yapılıyor. Ancak test sayısı çok yetersiz. Acilen test sayısı artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İLÇELERDE DURUM SIKINTILI”

Koronavirüs önlemleri kapsamında dün 30 büyükşehre araç giriş çıkışlarının tamamen yasaklanmasını olumlu karşıladığını belirten Alban, şöyle konuştu:
“Eğer bu uygulama olmasaydı Muğla yoğun bir yazlıkçı akınına uğrayacaktı. Özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye gelişler başlamıştı. Karantinayı tatil ile karıştıranlar, okulların da kapalı olmasını fırsat bilip, buraya gelmeye başlamıştı. Oysa karantinanın anlamı evden çıkılmamasıdır.”
CHP’li Alban, tanı kitlelerinin ilçelerde de yapılmasının gerekli olduğunu vurguladı. Fethiye, Marmaris veya Bodrum’da yoğun bir nüfus olduğuna dikkat çeken Alban, buralardaki sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu ifade etti.
Alban, “Bodrum’daki ya da Fethiye’deki şüpheli vakaya hemen orada test yapılmalıdır. Sonuç orada belirlenmelidir. Koronavirüste zamanla yarışıyoruz. Bir dakika bile bizim için kıymetledir” dedi.