Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim-öğretim oldu. Üniversitelerin kapanması ile birlikte memleketlerine dönen öğrenciler hem kalamadıkları evlerin kirasını ödüyor, hem de yurtların ücretini ödüyor. Öğrenciler yetkililerden sorunlarına çözüm bulmasını istiyor.

Öğrenci grupları, Öğrenci Sendikası ve kolektifleri de #ÖğrenciKirasınaDestek #ÖğrencineSahipçıkTürkiye etiketleri ile sosyal medyada kampanya başlattı. Farklı şehirlerden sorunlarını Dokuz8haber’e anlatan öğrenciler, “hizmetini almadığımız evlerin, apartların ve yurtların kirasını vermek istemiyoruz ve uzaktan eğitim için sınırsız internet erişimi talep ediyoruz” dedi.

“KALAMADIĞIMIZ EVİN KİRASINI VERİYORUZ”

Mersin Üniversitesi öğrencisi İpek Arapoğlu salgından dolayı oluşan mağduriyetini şu sözlerle anlattı; “KYK yurtları yetersizliğinden dolayı öğrencilerin çok büyük kısmı evde kalmak zorunda. Çoğumuz ev kiramızı ve en asgari düzeyde ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışmak zorunda kalıyoruz. 550 lira kredi ya da burs hiçbir şeye yetmiyor. Ancak virüs gündemiyle birlikte en çokta öğrencilerin çalıştığı kafeler barlar vs. kapatıldı. Doğal olarak ücretsiz izinlerden etkilenen çok sayıda öğrenci de mağdur oldu. Şimdi 550 lira ile kira ödeyerek geçinmemiz mümkün değil. Öbür yandan virüsten dolayı sağlıklı beslenip bağışıklığımızı da güçlendirmemiz gerekiyor. Şu an boş eve kira ödemek durumundayım. Öğrenciler için barınma, beslenme ve diğer zaruri ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmalı bu bizim hakkımız.”

“UZAKTAN EĞİTİM FAYDALI OLMAYACAK”

Öğrencilerin zorlanacakları bir diğer konu ise uzaktan eğitim konusu. Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Beste Karaca ise salgının ne kadar riskli olduğunun farkında olduğunu ve sürecin çok hassas olduğunu ancak Matematik bölümü öğrencisi olarak uzaktan eğitimin faydalı olmayacağını belirtti.

“İNTERNET BAĞLANAMIYORUZ”

Uşak Üniversitesi öğrencisi Mustafa Sönmezsoy ise ev kiralarının yüksek olduğunu, 10 aylık sözleşmelerinin bulunduğunu ve Haziran’da sözleşmelerinin sona ermesinden kaynaklı mağdur olacaklarını söyledi. Sönmezsoy da uzaktan eğitim konusuna pek sıcak bakmıyor. 4 kardeşinin olduğunu belirten Sönmezsoy, “Kardeşlerimden bir tanesi Diyarbakır belediyesinin üniversiteye hazırlık için açtığı halk eğitim kursuna gidiyordu ancak o da iptal edildi. Evimizdeki kaynaklar kısıtlı, internet erişimimiz yok, yani eve bağlı internetimiz yok cep telefon paketleri ile uzaktan eğitime katılım sağlayamayız. Sınırsız internet erişimi sağlanmalı” diye konuştu.

“MAĞDUR EDİLİYORUZ”

Pamukkale Üniversitesinden Emre Keleş ise “Herkes için zor olan bu sürecin öğrenciler açısından işleri daha da içinden çıkılamaz bir hale getirdiğini belirtti.

 
 
 
Kalmadıkları ev, apart ve yurtların parasını ödediklerini belirten Keleş, “Öğrenciler gelir kaynağı değil, öğrenciler bu ülkenin geleceği ise mağdur bırakılmamız gerekiyor” dedi.

“KİRA SÖZLEŞMELERİ ASKIYA ALINSIN”


 
Pamukkale Üniversitesinde öğrenci olan Berkan Yılmaz ise “Kira sözleşmelerini askıya almalarını ve krediler-bursları bizlere uzatmalarını bekliyoruz” dedi.
 

“KİRAYI ÖDEYEMEDİĞİMİZ İÇİN EVDEN ÇIKARILACAĞIZ”

Edirne Gençlik Dayanışması, “Çalıştığımız sektörler bar, kafe tarzı yerler sigortasız olarak çalıştığımız için bu tarz yerlerin kapanması nedeni ile ya ücretsiz izne çıkarıldık ya da işten atıldık. Oturduğumuz evlerdeki ev sahipleri kirayı ödeyemediğimiz takdirde evden çıkarmakla tehdit ediyor” dedi.

ÖĞRENCİ SENDİKASINDAN KAMPANYA

#ÖğrenciKirasınaDestek kampanyası başlatan Öğrenci Sendikasının talepleri ise şöyle:
1- Salgın süresince her üniversite öğrencisine bir aylık KYK bursu hibe edilmeli
2- Yurt ve KYK ödemeleri ertelenmeli
3- Sınırsız İnternet erişimi sağlanmalı
4- Öğrenciye kira desteği verilmeli.