Türkiye’de yüz binlerce öğretmen atama beklerken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na 5 bin yeni kadro verdiği açıklandı. 5 bin yeni kadronun 3 bin 500’ü imam, diğerleri de çeşitli Diyanet personeli olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’na 5 bin yeni kadro verdiği açıklandı. Türkiye’de halen atama bekleyen 460 bin öğretmen ve mevcut okullarda da 144 bin öğretmen açığı olduğunu hatırlatan eğitimciler “atama” talebinde bulundu.

5 BİN KADRONUN ÇOĞUNLUĞU İMAM

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdiği 5 bin yeni kadronun 3 bin 500’ü imam, diğerleri de çeşitli Diyanet personeli olacak. 3 bin 500 yeni imam atamasına onay çıktı.

144 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre Türkiye’de halen 460 bin atama bekleyen öğretmen ve mevcut okullarda da 144 bin öğretmen açığı olduğunu hatırlatan eğitimciler de “atama” talebinde bulundu.

“ÖĞRETMEN AÇIĞI GİDERİLMELİ”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Devletin temel görevi eğitim, güvenlik ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktır. Çocuklarımız okullara gidemiyor, köy okulları kapatıldı, büyük okullar pandemi nedeniyle açılamayacak. Bu ortamda imamdan önce öğretmen ihtiyacını karşılamak zorundalar” dedi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ise öğretmen atamalarının pandemi sürecinde daha fazla önem taşıdığını belirterek, “Yeni eğitim-öğretim yılının sağlıklı yürütülebilmesi için öğretmen açığının giderilmesi çok önemlidir” dedi.