SES Ordu Şubesi, Ordu Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin ekipman sıkıntısı çektiğini duyurdu. Yapılan açıklamada “Sağlık emekçisi enfekte olur ise halkın sağlığı bugünden daha kötü durumlara düşer” denildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ordu Şubesi Eş Başkanı Ferit Ceylan’ın imzasıyla yapılan açıklamada, koronavirüs şüphesiyle gelen hastaların, farklı birimlerde yatırılarak takibinin yapıldığı ve günler sonra pandemi birimine alındığı ifadelerine yer verildi. Farklı birimlerde yatan hastalarla ilgilenen sağlık emekçilerinin KKE olmadan hastalarla ilgilendiklerini ve Kişisel Koruyucu Ekipman(KKE) eksikliklerine vurgu yapıldı. Ayrıca söz konusu sorunların takipçisi olunacağı vurgulandı.
SES Ordu Şubesi Eş Başkanı Ferti Ceylan tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:
“Ülkede başlayan salgın süresince; gerek personele KKE (Kişisel Koruyucu Ekipman) teminindeki eksiklikleri, gerek hastaların durumunu personelden ve kamuoyundan saklaması ile her zaman gündeme gelen Ordu Devlet Hastanesi’nde hergün gelen haberler bizleri kaygılandırmaya başladı.

“ŞÜPHELİ HASTALAR GÜNLER SONRA PANDEMİ BİRİMİNE ÇEKİLİYOR”

Aldığımız duyumlara göre şüpheli gelen hastalar farklı birimlerde yatırılarak takibi yapılıyor ve günler sonra pandemi birimine çekiliyor. Bu süre zarfında normal birimlerde çalışan arkadaşlarımız KKE olmadan hasta ile ilgileniyor ve hasta pandemi birimine nakli sırasında dahi KKE verilmeden pandemi servisine transferi yapılıyor. Bu hastalar ex olduğu zaman neden ise sonuçlar negatif denilerek ceset torbaları ile hastaneden teslim ediliyor.
Şimdi soruyoruz?
Bahsettiğimiz bu hastalar COVİD-19 taşıyıcısı değil ise; neden diğer birimlerde yatarken pandemiye transfer yapılıyor.
-Bu hastalar COVİD-19 şüphelisi ise neden çalışanlara KKE verilmiyor.
-Bu hastalar COVİD-19 ise diğer hastalarla aynı ortamda yatması, diğer hastaları riske sokmayacak mı? Böyle bir risk nasıl alınıyor?

“ÖLEN HASTALAR COVIF-19 DEĞİL İSE NEDEN CESET TORBASI İLE TESLİM EDİLİYOR”

EX olan bu hastalar COVID-19 değil ise neden ceset torbası ile teslim ediliyor.
-EX olan bu hastalar COVID-19 ise neden saklanıyor.
Ordu devlet hastanesinde, tek amacı dünyada ve ülkemizdeki bu salgında tamamen toplum sağlığı ve halkı için çalışan sağlık emekçileri korunamıyor. Devlet yetkilileri her gün basında KKE eksikliğimiz yok derken Ordu Devlet Hastanesi’nde çalışan arkadaşlarımız her türlü riske karşı KKE sıkıntısı çekmektedir. Aynı statüdeki ilimizin bir başka hastanesinde en çok COVİD Hastası bakmamasına rağmen ve Türkiye de, baktığı hasta sayısına göre sağlık emekçisi enfekte olmayan nerede ise tak hastane olmasına rağmen böyle bir sıkıntı yok iken, neden Ordu Devlet Hastanesi’nde bu sıkıntının yaşandığını kimse bilmemektedir.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR”

Buradan kamuoyuna ve haklımıza sesleniyoruz;
Bizler bu süreçte ne ücretlerimizi nede ücret artışlarımızı düşünüyoruz. Bizler bu süreçte halkın sağlığını ve ülkenin biran önce normalleşmesini istiyoruz. Çünkü şunu biliyoruz ki; hiçbir maddiyat günlerdir, aylardır sarılamadığımız, öpemediğimiz çocuklarımızdan daha değerli değil, şunu biliyoruz ki toplum sağlığı bizim en önemli değerimizdir. Onun için halkımızın sağlığı için tüm sağlık emekçilerinin bu salgında enfekte olmaması gerekiyor. Sağlık emekçisi enfekte olur ise halkın sağlığı bugünden daha kötü durumlara düşer.
Ordu devlet hastanesi yönetimine bir daha sesleniyoruz, sağlık emekçileri yalnız değildir. Biran önce arkadaşlarımıza KKE sağlayın ve sağlık emekçisi hasta başına gittiğinde nasıl bir vakaya müdahale edecek bilmeli, SES olarak bu konunun takipçisi olacağız.”