Ankara’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve AKP’nin ‘özgül ağırlığı’ Bülent Arınç’a açtığı 50 bin liralık tazminat davası reddedildi.

‘ŞOK EDİCİ ELEŞTİRİLERE AÇIK OLMALI’

İkili arasında ‘parsel parsel’ tartışmasıyla başlayan gerilim, karşılıklı olarak ‘FETÖ’ suçlamasına kadar evrilmişti. Gökçek, Arınç’ın Gezi’den sonra başbakan olacağını iddia etmiş, Arınç “Sıkıntısı var, gülüp geçin” diye yanıt vermişti.
Gökçek’in ‘istifasının’ ardından “Sabrettim ve kazandım” diyen Arınç, Gökçek’in belediye başkanı olduğu dönemde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda, “Yalancı, iftiracı, çirkef, ahlaksız, altı kirli, üç harfli” ifadelerini kullanmıştı.
Gökçek, ‘kişilik haklarına saldırı’ olduğu gerekçesiyle Arınç’a 50 bin liralık tazminat davası açmıştı.
ANKA’nın haberine göre, o dönem Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye başkanı olduğuna atıfta bulunan mahkeme, Gökçek’in ‘şok edici eleştirilere açık olması’ gerektiğini belirterek, ‘Arınç’ın paylaşımlarının tartışılmasında kamusal yarar bulunduğuna’ hükmetti.

‘SERT DE OLSA ELEŞTİRİ’

Gökçek’in tazminat talebinin reddine karar veren mahkemenin oy birliğiyle aldığı kararın gerekçesi şöyle: “Davacının Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı nedeniyle normal koşullardan daha ağır hatta şok edici eleştirilere açık olması gerektiği, dava konusu paylaşımlarda davacının kişilik haklarının hedef alınmadığı, tartışılmasında kamusal yarar bulunan konuların ifade edildiği, tarafların siyasi kimlikleri düşünüldüğünde, ifadelerin sert de olsa eleştiri sınırları içinde kaldığı, ifade özgürlüğünün sınırlandırılması koşulları bulunmadığı kanaatine varıldığından ilk derece mahkemesinde davanın reddine bir isabetsizlik görülmediğinden davacının istinaf başvurusunun esastan reddine oy birliği ile karar verildi.”