Pentagon Sözcüsü Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 füzelerinin test edildiğini doğrulamasının ardından ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) kınama açıklaması geldi.
Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE’NİN ABD VE NATO’YA BAĞLILIĞIYLA ÖRTÜŞMÜYOR”

AA’nın aktardığı habere göre Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Hoffman ayrıca, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını da hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” açıklamasına yer verdi.