Batman’da polis ve bekçiler tarafından şiddete maruz bırakılan 15 yaşındaki V.S.’ye adli muayene için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘sağlam raporu’ verildi.

Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda 13 Mayıs günü akşam saatlerinde koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında getirilen sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği gerekçesiyle polis ve bekçilerin şiddetine maruz kalan ve daha sonra gözaltına alınan 15 yaşındaki V.S. ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde ‘görevli memura mukavemet’ten işlem yapılan V.S., bekçi ve polislerce şiddete maruz bırakılması görüntülere yansımasına rağmen ‘adli muayene’ için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘sağlam raporu’ verildi.

DARP RAPORUNU ÖZEL HASTANEDEN ALDI

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, hastanede darp raporu alamayan V.S., serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından özel bir hastaneye götürüldü. Özel hastanede muayene edilen V.S.’ye darp raporu verildi.

Darp raporunda şunlar kaydedildi: “Frontal bölgede (alın) abrazyon (yırtık) yarası. Burun çevresinde kızarıklık, boyunda kızarıklık. Kafa arka kısmında ödem, şişlik, kızarıklık. Sağ dizde abrazyon yarası, sağ el bileğinde ödem.”

“KÜFÜR VE HAKARET ETTİLER”

Polis ve bekçilerin şiddetine maruz kalan oğlunun durumuna ilişkin konuşan baba Salih Solmaz, oğlunun evden ekmek almak için dışarı çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Oğlum, annesine aç olduğunu söyleyince annesi ekmek alması için fırına gönderdi. Fırına giderken parkta kavga olduğunu görüyor. Daha 15 yaşındadır, çocuktur, o heyecanla o da yanlarına gidiyor. Bu esnada polis ve bekçiler gelip biber gazı sıkıyor. Tabi biz de sesleri duyunca evden dışarı çıktık. Baktık ki ortada sadece oğlum kalmış ve onu dövüyorlar. Durdurmaya çalıştım, ‘Oğlumdur’ dedim, ‘Varsa bir suçu cezasını kesin’ dedim, ama üzerime yürüyüp bana küfür ve hakaret ettiler.”