Bugün #25Şubat Perşembe. #dokuz8HaberBülten ile karşınızdayız. Dağlık Karabağ’daki yenilginin ardından Ermenistan’da sular durulmuyor. Ordu ile hükümet arasındaki gerilim darbe girişimine dönüştü. Türkiye siyasetinin gündeminde dokunulmazlık fezlekeleri var. 1 Mart’ta kademeli olarak atılacak normalleşme adımları öncesinde Bilim Kurulu bugün durumu değerlendiriyor. Yüz yüze eğitim için de gün sayılıyor. İşte günün gelişmelerinden öne çıkan başlıklar…

ERMENİSTAN KARIŞTI: ORDU PAŞİNYAN’I İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Ermenistan’da ordu Başbakan Paşinyan’a istifa çağrısı yaptı, Paşinyan “bu bir darbe girişimi” diyerek halkı sokağa çağırdı. Karşıt taraflar sokak eylemleri başlatırken, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden alma girişimi kabul görmedi.
Dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili nasıl bir yöntem izleneceği henüz bilinmiyor. TBMM Başkanı Şentop, dokunulmazlık ile ilgili fezlekelerin teknik olarak incelenip, Karma Komisyon’a gönderileceğini, orada değerlendirileceğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “eller iner kalkar” sözüne tepki gösterdi, “Milletvekillerinin iradesi yok mu?” diye sordu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını bugünkü aşamada doğru bulmadıklarını” söyledi.  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ağıralioğlu, dokunulmazlık fezlekelerine “evet” diyeceklerini söyledi, İYİ Parti Grup Başkanı Tatlıoğlu ise “Tavrımız belli, gelince karar vereceğiz” diye ekledi. Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam ise Ağıralioğlu’nun sözlerine tepki gösterdi.

CANLI YAYIN / #dokuz8GÜNDENKALAN

Yeni1Mecra’dan Dr. Vahdet Mesut Ayan, #dokuz8GÜNDENKALAN’da gazeteci Bekir Güneş’in siyasetin gündemine dair sorularını yanıtlıyor.

ADIM ADIM NORMALLEŞMEYE DOĞRU

Pandemide ülke genelinde vaka sayısı artarken, normalleşme için verilen 1 Mart tarihi öncesi Bilim Kurulu bugün akşam saatlerinde bir araya geldi. Samsun Tabip Odası, mutant virüse dair gerçek rakamlara ulaşamadıklarını belirterek, bu verilerin açıklanmasını istedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, bir süredir hazırlıkları süren ekonomik reformun Mart’ın ikinci haftasında açıklanacağını duyurdu.
Pandemi koşullarında ekonomideki sorunlar giderek ağırlaşıyor. Ekonomik güven endeksindeki gerileme, reel kesim hizmet ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

EKREM İMAMOĞLU: İSTANBUL 1’DEN BÜYÜKTÜR!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul’u mutlaka yapacaklarına dair çıkışına yanıt verdi, “İstanbul 1’den büyüktür” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, Kanal İstanbul inadı konusunda bir video yayınlayarak, “Azim ile inat arasındaki fark, akıldır akıl!” mesajı verdi. 


Boğaziçi Üniversitesi eylemleri devam ederken, Türkiye İnsan Hakları Vakfı süreç ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, ifade ve basın özgürlüğü ile akademik özgürlük ve kurumsal özerkliğin ihlal edildiği vurgulandı.
Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor. Ankara Kadın Platformu, 8 Mart günü saat 14.30’da Sakarya Meydanı’nda olacaklarını duyurdu. 37 sivil toplum kuruluşu Türkiye’nin iklim krizi ile ilgili Paris Anlaşması’nı onaylaması için imza kampanyası başlattı.