AKP’li Esenler Belediyesi’nin son 8 yılda verdiği ihaleler incelendiğinde hepsinin tanıdık firmalara gittiği, Bilal Erdoğan’ın sahibi olduğu TÜGVA’nın toplam 41.9 milyon liralık ihale aldığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP Grup Başkanvekilliği görevinde bulunan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun son 8 yılda altına imza attığı ihalelerin vakıf ve parti bağlantıları dikkat çekiyor. Kamu İhale Kurumu (KİK) kayıtlarına göre Esenler Belediyesi’nin ihale verdiği firmaların sahipleri ya eski AKP’li yöneticiler, ya da Bilal Erdoğan’a ait olan ve Göksu’nun da yüksek istişare kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yöneticilerinden oluşuyor.
Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre son 8 yılda belediyeden en yüksek tutarlı ihaleyi alan Ayn Medya Ltd. Şti., belediyeden şehir düşünce merkezi, sanat merkezi, kültür merkezi işletmeleri ve organizasyon işleri için toplam 41 milyon 961 bin 180 TL’lik 21 ihale aldı. Firmanın başında ise 2010 yılından 2019 yılına kadar Yavuz Baysan bulunuyordu. Baysan, TÜGVA’nın yüksek istişare kurulu üyeliğini de sürdürüyor. Firmanın şuanki sahipleri olan Hacı Dursun Bozo ve Osman Nuri Kabaktepe arasından Kabaktepe de TÜGVA yüksek istişare kurulu üyesi.

TOPLAM 41 MİLYON LİRA TUTARINDA 23 İHALE ALDI

İhalelerin ikinci sırasında Birlik Elektrik İnşaat Tekstil Ltd. Şti. yer alırken, bu firma da belediyeden 8 yılda yol tamiri, sokak aydınlatması, tadilat gibi işler için toplam 41 milyon 716 bin 758 TL tutarında 23 ihale aldı.

YALNIZCA 3 YIL İÇERİSİNDE SAHİP OLMUŞ

Esenler Belediyesi’nden ihale alan firmalar içinde üçüncü sırada yer alan ve toplam 38 milyon 913 bin 509 TL’lik 10 ihale alan İstanbul İnşaat Gıda Turizm Telekom Ltd. Şti.’nin başında ise eski bir muhtar olan Muharrem Söğünmez bulunuyor. Söğünmez’in, 2007 yılında küçük ortak olarak girdiği şirketin tüm hisselerine yalnızca 3 yıl içerisinde sahip olduğu görülüyor.