Konsensus anketinin verilerini paylaşan Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Ankete katılanların yüzde 65,6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, yüzde 34,4’ü ise olduğuna inanıyor” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Konsensus Araştırma Şirketi’nin Şubat ayında yaptığı araştırmanın verilerine bugünkü köşesinde yer verdi. Selvi, “Konsensus’un anketinden çıkan ifade özgürlüğüne ilişkin veriler dikkatimi çekti. Ankete katılanların yüzde 65,6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, yüzde 34,4’ü ise olduğuna inanıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Selvi’nin, “Siyasiler, bu ankete dikkat!” başlığıyla yayınlanan yazısının ilgili bölümü şu şekilde:
“12 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını tartışıyoruz. Hem de 1983 seçimlerinden bu yana. Konsensus, halkımıza seçim barajını sormuş. Ama ankete katılanların yüzde 64,9’u, yüzde 10 seçim barajının korunmasını istiyor. AK Parti’de seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi eğilimi ağır basıyor ama anketten yüzde 5 çıkmış. ‘Yüzde 5 olsun’ diyenler yüzde 16,1 olurken, ‘Yüzde 7 olsun’ diyenler yüzde 6,6’da kalıyor.
Seçim barajının tamamen kaldırılmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 8,3’e ulaşıyor.

YENİ ANAYASA

İktidar ve muhalefetin ayrı ayrı anayasa çalışmaları yaptığı bir dönemde anketten çıkan sonuç şaşırtıcı. Ankete katılanların yüzde 54,6’sı yeni anayasaya ihtiyaç olmadığı görüşünde. ‘Yeni anayasaya ihtiyaç var’ diyenlerin oranı ise yüzde 45,4’te kalıyor.

EN ÖNEMLİ SORUN

Türkiye’nin çözülmesi istenen en önemli sorunu işsizlik ve hayat pahalılığı çıkıyor. Yüzde 58’le işsizlik ilk sırada gelirken, hayat pahalılığı yüzde 40’la ikinci sırada yer aldı. Onu yüzde 33’le eğitim takip etti.

HANGİ PARTİ ÇÖZER?

Ankete katılanlara aynı zamanda ‘Türkiye’nin en önemli sorununu hangi parti çözer’ diye sorulmuş. İlk sırada AK Parti, ikinci sırada ise CHP geliyor. Ancak AK Parti’nin çözeceğine inananların oranı, ‘CHP çözer’ diyenlerin oranından yüzde 22,8 daha fazla çıkıyor.
AK Parti diyenler yüzde 50,4 olurken, CHP diyenler yüzde 27,6 çıktı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TABLOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı’nın açıklandığı bir dönemde Konsensus’un anketinden çıkan ifade özgürlüğüne ilişkin veriler dikkatimi çekti.
Ankete katılanların yüzde 65,6’sı ifade özgürlüğünün olmadığına, yüzde 34,4’ü ise olduğuna inanıyor.

DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ GÖSTERGESİ

Laiklik gerekçesiyle partilerin kapatıldığı, başörtüsü yasağının yaşandığı günlerin içinden çıkarak geldik. O nedenle Konsensus anketine katılanların din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin verdiği yanıt beni şaşırttı. ‘Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü var mı?’ sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 58,6 olurken, ‘yok’ diyenler ise yüzde 41,4’te kalmış. Demek ki din ve vicdan özgürlüğü konusunda daha almamız gereken mesafe var.”