HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ve HDP’nin kapatma davasına ilişkin kararları yanlış bulduğunu belirten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmak ülkeye büyük zararlar verecek” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte AKP’yi kuran ve 11. Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Abdullah Gül, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ve HDP’ye yönelik açılan kapatma davasına ilişkin konuştu.
T24’e konuşan Gül, kararları yanlış bulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye’ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor? Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye’de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır. Tüm bunlar 90’lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye’nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının  terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir. Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim.”