27 Mayıs 2020, Çarşamba

Adil Seçim Platformu: Tek bir sandık boş kalmayacak

Siyasi partiler, sivil inisiyatifler ve meslek örgütlerinden oluşan Adil Seçim Platformu, Ankara’da sandık güvenliğiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]dil Seçim PlatformuAnkara’da yaptığı basın toplantısında temel hedeflerinin ”her seçmenin oyunun kullandığı gibi çıkması, seçimin adaletli ve güvenlikle sonuçlanması” olduğunu açıkladı. Açıklamayı Demokrasi İçin Birlik’ten (DİB) Nesteren Davutoğlu okudu. Adil Seçim Platformu’nu oluşturan demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri ile siyasi partilerin yanı sıra DİB’in kurucularından ve sözcüsü Rıza Türmen de açıklamaya katıldı.

415 BİN SANDIK KURULU ÜYESİ VE 195 BİN MÜŞAHİT

Katılımcısı olan tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sivil inisiyatifler sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandık boş kalmayacak şekilde hep birlikte yaptıklarını belirten Adil Seçim Platformu, ”Türkiye sathında kurulacak 181 bin 869 sandığın %99,6’sında, 59 milyon seçmenin %99,9’unun oyunun güvenliğini garanti edecek şekilde yaklaşık 415 bin sandık kurulu üyesi ve bugün itibariyle yaklaşık 195 bin müşahit görevlendirmesi” yaptıklarını belirtti.

Seçmenlerin tümünün sandık başından bilgi geçebileceği, sandık tutanaklarının görsellerini iletebileceği ve tüm gün canlı destek alabileceği bir uygulama olan “Adil Seçim” uygulamasının online platformlardan tüm seçmenlerin kullanımına sunulduğu ifade edildi.

”OY VERME İŞLEMİ BİTTİĞİ ANDAN İTİBAREN SANDIK PEŞİNDEYİZ!”

Oy verme işlemi bittiği andan itibaren sandık başındaki görevliler eliyle, tüm sandıkların ıslak imzalı birleştirme tutanaklarının Adil Seçim Platformu bileşeni olan siyasi partilerin seçim merkezlerine ulaştırılacağı belirtilen açıklamada, “’Adil Seçim’ uygulaması ve kurulan tutanak karşılaştırma sistemi eliyle seçim sonuçlarını hızla, hiçbir şüphe ve şaibeye mahal vermeyecek şekilde, gerçek zamanlı olarak görecek ve kamuoyu ile de bu bilgiyi paylaşacağız” denildi.

“KİMSEYİ MARKAJA ALMAYACAĞIZ”

“Kimseyi markaja almayacağız, kimsenin kimseyi markaja almasına göz yummayacağız” diyen Adil Seçim Platformu, her seçmenin oyunun sandığa atıldığı gibi çıkması için sandık kurulu üyeleriyle, müşahitlerle ve gönüllü avukatlarla anayasanın ve yasaların verdiği bütün gözetim ve denetim yetkisinin kullanılacağını açıkladı.

”SEÇİM GÜNÜ HABER PEŞİNDEYİZ!”

Ankara’da kurulan “Adil Seçim Basın ve İletişim Merkezi”nde tüm sandık başlarından, doğrudan alınacak seçim sonuçlarının gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye’ye duyurulacağı söylenirken, “Seçim sonuçlarının manipüle edilmesine hiçbir suretle izin vermeyeceğiz. Müşahit olmak yetmez diyen ve sandık başından haber geçecek olan müşahit-muhabirlerimizle yani mübaşir ağımızla gün boyu sandık başından haber alacağız, tüm Türkiye’ye haber vereceğiz” dendi.

“ADİL SEÇİM UYGULAMA”SINI TELEFONUNUZA İNDİRİN

Adil Seçim Platformu bileşenleri adil bir seçim ortamı sağlanmasına destek vermek için çağrıda bulundu:

⦁ Bir oydan bir şey olmaz demeyin, vereceğiniz bir oyun Türkiye’nin kaderini değiştirebileceğini unutmayın, mutlaka ama mutlaka gelin ve oyunuzu kullanın.
⦁ Online platformlardan “ADİL SEÇİM UYGULAMA”sını telefonunuza indirin, kayıt olun. Adil bir seçim için bizimle iletişimde kalın!
⦁ Müşahit olduysanız, muhabir de olabilirsiniz. Sandık başından haber geçmek içi MÜŞABİR olun. musabir.com’dan kaydolun, kendi sandığınızın haberini yapın, bize gönderin.
⦁ Hemen, kendinize yakın hissettiğiniz bir siyasi partiye ya da seçim güvenliği ile ilgili çalışan bir inisiyatife gelin ve görev alın. Adil Seçim Platformu olarak sandık başındaki denetim ve izleme hakkımızı tam olarak kullanabilmek için sandık gözlemcisi (müşahit) başvurularını almaya 23 Haziran akşamına kadar devam edeceğimizi unutmayın!
⦁ Resmi görev almamış olsanız da oy kullandığınız sandık başında durmanın hakkınız olduğunu unutmayın, ne olursa olsun sandık başından, kesinlikle ayrılmayın.
⦁ Seçim öncesinde, sırasında ve sonrasında açıklamalarımızı takip edin. Yaygınlaştırmamıza destek olun.

Son Haberler

40 milyon sağlık uzmanından G20 liderlerine: “İnsanı merkeze koyun!”

Dünyanın dört bir yanından 40 milyon sağlık çalışanı G20 Devlet başkanlarına hitaben bir mektup yayınladı. Covid-19 ekonomik toparlanma paketlerinin merkezine halk sağlığının koyulması için...

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı denizde ölü bulundu

İlahiyatçı yazar Mürşit Kavurmacı, Bursa Mudanya'daki evinin yakınlarında denizde ölü olarak bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlahiyatçı yazar, Türk musikisi sanatçısı 53 yaşındaki Mürşit Kavurmacı,...

Seyircisiz maçlar için sahaya taraftar sesi

Japonya'da koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle seyircisiz oynanacak futbol maçları için Yamaha, taraftarların sesini statlardaki hoparlörler aracılığıyla sahaya yansıtacak. Japonya’da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan...

Samsun’da bayramın son gününde 9 yeni vaka saptandı

Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı'nda uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının son gününde, 9 yeni pozitif vaka tespit edildi. Kentte filyasyon taraması çalışmaları...

Çok Okunanlar

Süleyman Soylu hamlelerine devam ediyor: Survivor’da SS şovu

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV 8'de yayımlanan Survivor isimli programda canlı yayında 3 milyona ulaşıp...

0-14 yaş arası çocuklar yarın sokağa çıkabilecek

Ramazan Bayramı'ndan uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ereceği 27 Mayıs tarihinde 0-14 yaş arası çocuklar, saat 11.00-15.00...

Turkey’s Normalization Plan as Covid-19 management

A schedule for normalization has been set in Turkey after AKP chair & President Erdoğan announced relaxation of measures...

“Hakan Fidan, 15 Temmuz’u önceden bildiklerini Meclis’e bildirdi”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden önceden haberdar olduklarını TBMM'de kurulan komisyona bildirdiğini...

An interview from the Covid-19 frontline in Istanbul

The doctor, who has overseen treatment of Covid-19 patients in Istanbul since the epidemic began, says: We are past...

Gözden Kaçmasın