AKP Çoklu Baro Düzenlemesi teklifini bugün Meclis’e sundu. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı.

AKP’li Özkan, Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

ÖZKAN’DAN TEKLİFE İLİŞKİN AÇIKLAMA

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, çoklu baro teklifine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sunduklarını bildiren Özkan, “28 maddeden oluşan teklifi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Baro oluşmasında 2 bin sayısını çok önemsiyoruz” dedi.
Dün yapılan kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, baro başkanlarının gerçekleştirdiği protestoya tepki göstermişti. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin, faşizan uygulamalara varan sorunlar ürettiğini iddia eden Erdoğan, “Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlıkları yapmak, yürütme olarak bizim hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis’in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konu ile ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

“AVUKATLARIN GÖRÜŞÜNÜ ALDIK”

Özkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
“Barolarla ilgili reform yapmak şart oldu. Düzenlemeyi yaparken avukatların görüşlerini aldık.”
“Bu düzenlemeyi neden yaptık, neden Meclis gündemine getirdik? Öncelikle baroların anayasada ve yasadaki görevleri dikkate alındığında bu ihtiyaçları karşılayamadıklarını tespit ettik. İkinci olarak özellikle son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve özellikle İstanbul-Ankara-İzmir’de avukatların yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden olmuştur.”
“Özellikle bu durumun biraz önce bahsettiğim üzere İstanbul, Ankara, İzmir barolarında böylesi bir durumun söz konusu olduğunun altını çizmektedir artan baro sayısı baroların demokratik temsilini de ortadan kaldırmıştır.”

TBB YAPISINDA DA DÜZENLEME OLACAK

“İstanbul, Ankara ve İzmir barolarında sandığa tevecülün yüzde 40 oranında azalması ve toplam avukatların ilgili barolarda yüzde 20’sinin oyunu almak suretiyle barolar yapısının bu oyla belirlendiği görülmektedir.”
“Tüm bu nedenlerle barolarla reform yapmak gereği hasıl olmuştur.”
“Üye sayısı hızla artan ve üye-baro ilişkisinin tamamen ortadan kalktığı İstanbul, Ankara ve İzmir’de üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 bin avukat bir araya gelmek suretiyle ikinci, üçüncü bir baro kurabilsin. 2 bin çok önemli bir sayı. Bunun sadece ideolojiyle olmayacağı, anayasada ve yasada belirtilen usuller çerçevesinde bir araya gelebilecekleri akılda tutulması gerekmektedir. ”
“Anadolu, Trakya, üç büyük burada temsilde adalet anlayışıyla yeni bir düzenleme getiriyoruz. Her baro TBB’de üç delege ve bir başkanla temsil edilecek.”
“Aralık ayı içerisinde barolar birliği de bu kanun çerçevesinde seçim yapacak.”
“Bahsi geçen baroların Türkiye’nin siyasetine giren konularda yorum beyan ediyor olması yargıyı yaralamaktadır.”
“İki bin avukat bir araya gelmek suretiyle baro kurabilecek. An itibariyle Türkiye’de 72 barodan daha büyük bir baro olacak.”