HDP Merkez Yürütme Kurulu bugün Eş Genel Başkanlar başkanlığında olağanüstü toplandı. HDP’nin kapatılmasına yönelik açıklama yapan Eş Başkan Pervin Buldan, “AKP hükümeti ve küçük ortağının, 15 Temmuz’da meclisin çatısına bomba yağdıranlardan hiçbir farkları kalmamıştır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davası ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun millletvekilliğinin düşürülmesi nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu bugün Eş Genel Başkanlar başkanlığında olağanüstü toplandı. Partinin eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, toplantıya verilen arada basın açıklaması yaptı.

“BİZİM OY ORANIMIZ DÜN AKŞAM İTİBARİYLE YÜZDE 20’LERE YÜKSELDİ”

Mithat Sancar, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas aldığı tek şey var; sarayın iradesi. Bu nedenle tartışılacak olan hukukilik, hukuka uygunluk meselesi değil siyasi operasyonun niteliğidir” dedi. Pervin Buldan ise “Bizim oy oranımız yüzde 11,5-12 idi, dün akşam itibariyle bizim oy oranımız yüzde 20’lere yükseldi, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Yine bir darbe hukuku, darbe anlayışının ortaya koyulmasıdır. HDP şimdiye kadar Türkiye halklarının geleceği açısında ne gerekiyorsa onu yapmıştı. Bu ülkenin toplumsal demokrasiye olan ihtiyacı adalete olan ihtiyacı ortada” ifadelerine yer verdi.

GERGERLİOĞLU AÇIKLAMASI: MİLLETVEKİLİ OLMAYA DEVAM EDECEK

Buldan, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliinin düşürülmesine de tepki gösteren Buldan, “Bir tweeti rt etmekten kaynaklı Kocaeli vekilimiz Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaya çarptırıldı ve milletvekilliği düşürüldü. AKP hükümeti ve küçük ortağının, 15 Temmuz’da meclisin çatısına bomba yağdıranlardan hiçbir farkları kalmamıştır. AKP’nin ağzından çıkacak bir sözle, vermiş olduğu talimat kararıyla milletvekillerimiz vekilliklerinin düşürüldüğünü dün hep birlikte gördük. Gergerlioğlu da diğer arkadaşlarımız da halkın iradesi ve milletvekili olmaya devam edecekler” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı. “HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Yüksek Mahkeme’ye gönderildi.
Sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, hakkındaki kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla düştü.