AKP’nin kongre sürecinde il ve ilçe başkanlarında yüzde 65 değişim yapmak istediği ve genç kotasına ağırlık vermek için çalıştığı aktarıldı.

AKP’nin, koronavirüs salgını önlemleri ile düzenleyeceği kongre sürecinde il ve ilçe başkanlarında yüzde 65 değişim yaparak 2023 seçimlerine yenilenerek gitmeyi planladığı kaydedildi. Ekim ayında il kongrelerine başlayacak olan AKP’de bu ay sonuna kadar ilçe kongrelerinin yüzde 70’inin tamamlanmasının beklendiği aktarıldı.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP Genel Merkezi’nden videokonferans yöntemiyle katıldığı AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısının basına kapalı kısmında teşkilata üye uyarısı yaptığı belirtildi.

ERDOĞAN: “HEDEF BİR MİLYON ÜYE”

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre Erdoğan, “Hedef 1 milyon üye. İstanbul bunu başardı. Sıra sizlerde. İl kongrelerinde her ili tek tek ziyaret etmek istiyorum, fakat pandemi dolayısıyla videokonferans ile de katılacağım iller olacaktır. Siz kongrelerinizi Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu önerilerini dikkate alarak yapın” uyarısında bulundu. Toplantıda özellikle genç kuşakta farkındalık yaratılması için sosyal medyanın da kullanılmasının önemli olduğuna dikkat çekildi.

ANKARA VE İSTANBUL’DA BÜYÜK DEĞİŞİM

AKP’nin kongre sürecinde il ve ilçe başkanlarında yüzde 65 değişim yapmayı planladığı, kadın ve genç kotasına da ağırlık vermek için çalıştığı ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, AKP’de bugüne kadar ilçelerde yüzde 51 değişim yaşandı. En büyük değişimin ise Ankara ve İstanbul gibi büyük illerde olacağı sanılıyor. Fakat bu illerde salgın dolayısıyla kongrelerin sona bırakılması bekleniyor. Partide yaşanacak değişimde yönetimde de kadın ve gençlerin olması için çalışma yapılıyor.

AYRILAN ÜYELERİ İKNA ÇABASI

Öte yandan eski il başkanlarının bazılarını da sürece dahil ederek üye çalışmalarında kapı kapı gezen parti, ayrılan üyeleri tek tek arayarak ikna etmeye çalışıyor.