Sayıştay denetçilerinin 2019 raporuna göre AKP’li Adıyaman Belediyesi’nde üst düzeydeki 50 yöneticiye ikramiye ödendi. Memurlar açıkta kaldı.

Sayıştay denetçilerinin 2019 raporuna göre memurlara ödenmesi gereken ikramiyelerin hangi kriterlere göre ödendiği anlaşılamadı. Yılda en fazla iki kez ödenebileceği öngörülen ikramiyenin 50 personele verildiği; bu 50 personelin ise müdür ve üstü yöneticiler arasından belirlendiği tespit edildi.

BİR KİŞİYE BİRDEN FAZLA POZİSYON

Deniz Ayhan’ın Sözcü’de yer alan haberine göre, söz konusu raporda ayrıca, 2019 yılının Mart ayına kadar belediyede meclis üyesi olan bir kişinin, belediye şirketi üzerinden belediyede işçi olarak çalıştığı, imar komisyonu üyesi olduğu ve yine belediyeden ihale alan bir şirketin de yönetim kurulu başkanı olduğu tespit edildi.

BİR KİŞİNİN 4 GÖREVDE BULUNMASI MEVZUATA AYKIRI

4 koltuklu yönetim kurulu başkanının huzur hakkı aldığı saptandı. Denetçiler, bir kişinin 4 görevde birden bulunmasını ‘mevzuata aykırı’ buldu.

AYNI FİRMAYA 23 AYRI İHALE

Raporda, Adıyaman Belediyesi’nde afişler için limiti aşmamak gerekçesiyle 23 ayrı ihale yapıldığı, hepsinin de aynı firmaya verildiği belirtildi. İhalelerin toplam maliyeti ise 779 bin 425 TL oldu.

2,5 MİLYON LİRALIK GÖREV ZARARI

Ayrıca raporda, Adıyaman Belediyesi’nin 2 milyon 655 bin 568 TL’lik görev zararı ödediği de ortaya kondu. Belediyenin faiz giderleri ise 4 milyon 652 bin TL oldu.