POLİTİKA

Akşener Erdoğan’a Bahçeli’nin sözleriyle yanıt verdi: Bir oyla bile seçim kazanılır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamada “13-14 bin oyla kimsenin kazandım deme hakkı yok” dedi. İYİ parti lideri Meral Akşener ise Erdoğan’a Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerini anımsattı . Bahçeli seçimden sonra yaptığı açıklamada “Bir oyla bile seçim kazanılır” demişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu hakkında yaptığı açıklamada “Usulsüzlükler tabii bazı değil, neredeyse bütünü usulsüz. Böyle bir durum olduğu için zaten bu yola başvuruluyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu işin seçim süreci bitti. Bundan sonraki süreç bunun yargı sürecidir. Yargı sürecinde bu işin patronajı Yüksek Seçim Kurulu’ndadır” dedi.

ERDOĞAN: 13-14 BİN OYLA SEÇİMİ KAZANDIM DEMEYE KİMSENİN HAKKI YOK

“Yüksek Seçim Kurulu’na bu bilgilerle, bu belgelerle hatta hatta kamera tespitleri var, televizyon tespitleri var. Bütün bu tespitlerle beraber nerede, nasıl, ne gibi yolsuzluklar yapılmış veyahut da boş arazilerde tarlalarda apartmanlar adres olarak gösterilmek suretiyle nasıl oylar kullanılmış, bunları göstermek suretiyle herhalde bundan daha müdellel bir şey olabilir mi, daha delillendirilmiş bir şey olabilir mi? Bütün bunlarla beraber bu adımı atacağız” diyen Erdoğan “Bu kadar az bir farkla seçimin sonuçlanması halkı rahatlatmaz.13- 14 bin oyla seçimi kazandım demeye hiç kimsenin hakkı yok” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE SEÇİM ATMOSFERİNDEN ÇIKARILMALI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. İYİ Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme sonrası iki lider kameraların karşısına çıktı.

Sözü ilk olarak Kılıçdaroğlu aldı. AKP’nin İstanbul genelinde oyların yeniden sayılmasına ilişkin başvurusunu değerlendiren Kılıçdaroğlu,” Türkiye tarihinin en ciddi sorunları ile karşı karşıya. Türkiye’nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp güncel temel sorunlara eğilmesi lazım. Bunu istiyoruz” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “Bu rakamlarla sadece bir gariplik olduğunu hissediyor insan” ifadesini de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Biz itirazlara itiraz etmiyoruz. Çıkarsın delilini, belgeni sunarsın. Ama bunların itiraza gerekçe olarak gösterdikleri şey bir gariplik hissetmeleri” diye konuştu.

AKŞENER: ORTAĞININ DEYİMİYLE 1 OY FARKLA SEÇİM KAZANILIR

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sözlerini anımsattı. Akşener, “Bugün 15 bin oyu seçim kazanmak için yetersiz bulan Erdoğan’la Kenan Evren’i bir fersah öteye taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. Buradan kendisini uyarmak isterim. Bu gidilen yol yol değil. 15 bin oy kazanmak yeterli değil kazanmak için, halbuki ortağının deyimiyle 1 oy fazlayla seçim kazanılır. Seçim onun için vardır. Bu millet kendi iradesiyle alay edeni, kendisinin iradesini sorgulayanı ve tekrar vesayetle savaştığını iddia edip arkasında durduğu politikacıların kendi vesayetlerini oluşturmaya başladığını gördüğü zaman gerçekten sandıkta sağlam bir tokat atar” dedi.

BAHÇELİ “MİLLİ İRADE TECELLİ ETMİŞTİR” DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerel seçimde kesin olmaya sonuçların belli olmasının ardından 1 Nisan’da açıklama yapmıştı. ‘Bir oyla bile seçim kazanılır’ diyen Bahçeli şunları söylemişti: “Seçime katılımın yüksek çıkması, milletimizin gelecek haklarına güçlü şekilde sahip çıktığının en bariz kanıtlarından birisi olmuştur. Milli irade hamdolsun tecelli etmiş, hükmünü vermiştir. Vatandaşlarımız herhangi bir baskı ve engellemeye maruz kalmadan hür iradeleriyle oylarını kullanmışlardır. Bilhassa ifade etmek isterim ki sandıktan çıkan sonuçlara saygı ve riayetimiz tartışma götürmez bir gerçektir. Demokrasiye bağlılığımız, milletimizin tercihine hürmetimiz açıktır. Türkiye nasıl bir demokratik olgunluğa sahip olduğunu bir kez daha ispat, bir kere daha işaret, yeniden ilan etmiştir. Seçimlerin bazı müessif olayların haricinde genel olarak sakin ve huzurlu geçtiğini, meşruiyetine gölge düşürecek vahim olaylar yaşanmadı. Ortaya çıkan tablo Türkiye açısından ümit ve heyecan verici bir gelişmedir. 31 Mart seçimlerinin kazananı Türk milleti ve bütün Türkiye’dir.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video