27 Eylül 2020, Pazar

Ali Babacan: Babam yoğun bakımda

Yaklaşık 3 haftadır koronavirüs nedeniyle karantinada olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Giresun’daki görüntüler hâlâ gözümüzün önünde. Karar alanların önce kendileri uyması lazım ki vatandaşımız ikna olsun” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, diğer hastalara göre hastalığı hafif geçirdiğini, babasının ise yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

25 Ağustos tarihinde corona virüsüne yakalandığını duyuran, 1 Eylül tarihinden itibaren hastanede izlem altında tutulan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hastalığıyla ilgili son durumu Habertürk canlı yayınında anlattı.

“YAKLAŞIK 1 HAFTADIR EVDEYİM”

Covid-19 hastalığıyla bugün 3. haftayı geride bıraktığını belirten Babacan, “İlk hafta birçok insanda yaşanan şikayetlerim vardı ama evde geçti ilk hafta. 2. hafta hastanede devam etti tedavi. Yaklaşık 1 haftadır evdeyim” dedi.

“ÇEMBER HERKESE DOĞRU DARALIYOR”

Hastalığa nasıl yakalandığını anlatan Babacan şunları söyledi:

* İlk bulgular ateş, vücut ağrıları, ekrem ağrıları, kas ağrıları şeklindeydi. İlk gün bunları hissedince test yaptırdım. Test pozitif çıktı.

* Şikayetler çok ağır olmadığı için 1 hafta evde tedavi oldum. Şikayetler artmaya başlayınca 8 gece hastane süreci yaşadım. Çoğu hastaya göre hafif geçti. Çok yoğun şikayetlerim yoktu.

* Ağır şikayetleri olan hastaları yan odalarda gördüm. Çevremizde epey yaygınlaşmaya başladı hastalık. Gittikçe çember herkese doğru daralıyor.

* Bu süreçte sağlık çalışanlarımızın ne kadar büyük fedakarlıklarla çalıştıklarını gördüm. Bizzat şahit oldum. Kendi hayatlarını büyük riske atarak büyük çaba gösteriyorlar. Hepsine minnettar olmamız lazım.

“GENEL MERKEZDE BAŞKA POZİTİF YOK”

Yakın çevresinde ilk başta kimsede hastalık tespit edilmediğini belirten Babacan, şu ifadeleri kullandı:

* İlk ben hastalandım. Bizim genel merkezimiz Temmuz ayında açıldı.

* Genel merkezimize yoğun bir ziyaretçi trafiği var. Tedbirlere dikkat ediyor olsak da yine de yüzde yüz korunma siyasette biraz zor oluyor.

* Teşkilatlanma sürecimiz devam ediyor. Bütün bu süreçte genel merkezimizin yoğun bir trafiği var.

* Çok şükür benden başka genel merkezde testi pozitif çıkan kimse olmadı. Şu ana kadar hastalanan bir tek benim.

BABASI YOĞUN BAKIMDA, KAYINPEDERİ TEDAVİ GÖRÜYOR

Hastalığı atlatan aile üyeleriyle ilgili konuşan Babacan, “Eşim ve küçük oğlum benimle beraber aynı gün hastalandılar. İkisi de bir haftada atlattı. Kızımızı izole bir yerde tuttuk. Çekirdek ailemizde 3 kişiyle sınırlı tutabildik” dedi.

Babacan, kayınpederinin de corona virüsü nedeniyle tedavi gördüğünü, babasının yoğun bakımda hastanede olduğunu açıklayarak, “Bizim ailede bu hastalık var. Ankara oldukça zor bir tablo gösteriyor. Hastanelerde yoğun bakımlar dolu. Ankara’da vaka sayısı çok yüksek” ifadelerini kullandı. Babacan, babasının şu anda kontrol altında tutulduğunu belirtti.

“ÇOK TEHLİKELİ BİR VİRÜS”

“İnsanların 3’te 2’si bir şekilde bu hastalığa kapılacak diye bir veri var. O 3’te 1 içinde kalmak için herkesin yoğun çaba göstermesi lazım” diyen Babacan, “Çok tehlikeli bir virüs. Bütün metabolizmayı etkiliyor. Bütün vatandaşlara dikkat edin diyorum” ifadelerini kullandı.

Babacan, şöyle devam etti:

* Ben elimden geldiği kadar tedbir aldım. Mart ayından bu yana kendi arabamı kendim kullandım.

* Ne şoförümüz ne koruma amirimiz arabada olmadı bulaşma olmasın diye. Genel merkezde son derece dikkatli olduk ama ihtimali sıfırlayamıyorsunuz. Ne olursa olsun tedbirde hiçbir taviz vermemek lazım.

“TEST ÜCRETSİZ OLMALI”

Türkiye’de salgın yönetimini değerlendiren Babacan şöyle konuştu:

* Türkiye genelinde salgın yönetimi konusunda yapılabilecek çok şey var.

* Öncelikle test konusunun, sağlık sigorta sisteminin bu kadar yaygın olduğu bir ülkede testin ücretsiz yapılabilmesi lazım.

* İnsanların test derdi olmaması lazım. Pozitif çıkanların her türlü şahsi izolasyona hemen girmeleri lazım. Çok önemli ama maalesef gerçekleşmiyor.

* Ciddi ücretlerle test yapılıyor. Pozitif çıkanların hızlı tespiti ve izolasyonu önemli.

“GİRESUN’DAKİ GÖRÜNTÜLER HÂLÂ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE”

“Hükümet tedbir alıyorsa da tedbirlere kendilerinin uymadığını görüyoruz” diyen Babacan, “Valilik açıklama yapıyor ama bizzat Sayın Cumhurbaşkanlığı başkanlığında yapılan toplantılarda uyulmuyor. Giresun’daki görüntüler hâlâ gözümüzün önünde. Karar alanların önce kendileri uyması lazım ki vatandaşımız ikna olsun” ifadelerini kullandı.

“SON DERECE YANLIŞ BİR YÖNETİM”

Babacan, şöyle devam etti:

* Veriler konusundaki şeffaf olmayan durum büyük bir problem.

* Salgınla ilgili veriler zamanlıca, şeffaf bir şekilde doğru olarak paylaşılmadı. Başlangıçta bu fena değildi.

* Son aylarda açıklanan verilere güven kalmamaya başladı. Pek çok ankette, kamuoyu yoklamasında vatandaşlarımızın yarıdan fazlası artık güvenmiyor.

* Süreç yönetiminden çok hükümet açısından algı yönetimi haline geldi. Ekonomide bunu görüyorduk. Rakamlarla verilerle oynanıyordu.

* Sağlıkla ilgili rakamlarla oynanması, sanki durumun olduğundan dahi iyi gösterilerek halka suni bir moral verilmeye çalışılması son derece yanlış bir yönetim.

* Gerçekler olduğu gibi açıklanacak ki durumun ne kadar vahim olduğu vatandaşlarımız tarafından anlaşılsın.

“BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPMAK YASAK”

COVID-19 salgınıyla ilgili bilimsel bir çalışma, araştırma yapılamadığını belirten Babacan, şunları söyledi:

* Bilimsel araştırma yapıp yayınlamak isteyen akademisyenler bunu yayınlayamıyor, yasak.

* Özel izin alınmadan COVID salgınıyla ilgili bağımsız akademik araştırmalar yapmak şu anda Türkiye’de mümkün değil.

* Araştırmalardan en çıkacağıyla ilgili endişeler var. Farkların büyük olacağından korktukları için buna izin verilmiyor.

“MUHALEFET ARADI, İKTİDAR ARAMADI”

Hastalığı süresince siyasetçilerden aldığı telefonların sorulması üzerine Babacan, “Enteresan bir şekilde muhalefet partilerinin genel başkanlarının tamamı aradılar. İktidar tarafındaki iki parti var. İki genel başkandan herhangi bir telefon gelmedi” dedi.

 

Son Haberler

AB’den Ermenistan ve Azerbaycan’a ateşkes çağrısı

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sabah saatlerinde yeniden başlayan çatışmalara ilişkin AB'den ateşkes çağrısı geldi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep...

CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Amaç gündem değiştirmek değildir

CHP PM üyesi İlhan Cihaner ile Memleket Biziz Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, HDP MYK üyeleri ve eski milletvekillerinin gözaltına alınmasına karşı HDP Genel...

Karantinada olması gereken kişi okey oynarken yakalandı

Koronavirüs salgını çerçevesinde pozitif vakaların karantinada kalması için birçok tedbir kararı alındı. Ancak bu tedbir kararlarına rağmen bazı kişilerin bu kararları deldiği ortaya çıktı. Kayseri’de...

CHP’li Torun, 11 belediyenin resmi ölüm sayılarını paylaştı ve çelişkiyi sordu

Koronavirüs salgınında özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği veriler tartışma konusu oluyor. CHP bu tartışmayı farklı bir boyuta çıkardı. Sağlık Bakanlığı’nın 1-25 Eylül tarihleri arasında...

Çok Okunanlar

Kalaycı: 15 Temmuz başarılı olsaydı, ülkenin başına getirilecek isim belliydi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Kalaycı, "FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi. FETÖ ile...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün daha önceden açıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,...

Prof. Hasan Onat koronavirüsten hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi Hasan Onat koronavirüs (Covid-19) tedavisi gördüğü hastanede kalp krizi nedeniyle yaşamını...

Hande Erçel’in ‘Bazlama surat’ davasında ret kararı

Sosyal medyada fotoğrafının paylaşıp 'Bazlama surat' diye yorum yapan Lütfü Alp Kılınç'a 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açan...

Hülya Avşar 55 milyon liraya ada satın aldı

Hülya Avşar'ın 55 milyon TL'ye Ayvalık'taki Çiçek Adası'nı satın aldığı belirtildi. Hülya Avşar'ın Ayvalık’taki Çiçek Adası'nı 55 milyon TL'ye satın...

Metrobüste bir kişi ezan okuyup, namaz kıldı

Metrobüste seyahat eden bir kişi, hareket halindeki araçta bir anda bağırarak ezan okumaya ve ardından da yere seccade sererek...

Anket: Oy verdiği siyasi partiyi yeniden tercih edecek seçmen oranı yüzde 64

MAK Danışmanlık'ın Eylül ayı seçim anketine göre, yarın genel bir seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiği partiye yeniden...

Serenay Sarıkaya, şikayetini “bir kadın dayanışma derneğine bağış” şartıyla geri çekti

Serenay Sarıkaya, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile sevgili olduğunu iddia eden Kadir Çetinçalı'yı bir kadın dayanışma derneğine bağış yapması...

Rapçi Ezhel’den muhalefete yönelik operasyonlara tepki

Rapçi Ezhel, bugün HDP’ye ve İsimsizler Hareketi'ne düzenlenen operasyonun ardından Instagram hesabından paylaştığı bir hikayede, AKP'yi ve AKP Genel...

EBA’da 7’nci sınıf öğrencilerine derste ‘cinler’ anlatıldı

EBA ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Sistemin çökmesinin ardından büyük tepki çeken EBA bu defa ise derste "cinleri" anlatarak...

Gözden Kaçmasın