DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı dair, “İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin İl Başkanları toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı değerlendiren Babacan reformdan önce anayasaya uyulmasını istedi.
“Biz DEVA Partisi çatısı altında sadece siyaset yapmıyoruz. Siyasette kimisi eskiyi temsil ederken, kimisi statükonun sözcülüğünü üstlenirken, biz yeni bir siyasi kültür inşa ediyoruz” diyen Babacan, “Merkez Bankası çok kâr etti’ diyorlar. Merkez Bankası’nın kârı, milletten aldıkları faiz ve mirasyedilerin sattığı dövizden ibarettir” ifadelerini kullandı.

“İNSANLIK BUNLARI BİN SENE ÖNCE HALLETTİ”

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu? Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz?”

“İNSAN ONURUNU ÇİĞNEYEN BİR ZİHNİYETİN AÇIKLAYACAĞI PLANA GÜVENMİYORUZ”

“İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plana güvenemiyoruz. Anayasa Mahkemesi, devletin en yüksek yargı organı, esastan incelediği 100 davanın sadece 5’inde alt mahkemelerin hak ihlali yapmadığını söylüyor. AİHM’de 47 ülkenin 40 tanesinin davalı olduğu dosyaları topluyorsunuz, bizimkisi kadar etmiyor.”

“TÜRKİYE’Yİ YENİDEN İŞKENCEYLE ANILAN ÜLKE HALİNE GETİRDİNİZ”

“İnsan haklarında felaket tabloyu yaratanlara sesleniyorum. Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Çıplak arama iddialarına ciddiyetsizce yaklaştınız. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız. Siz hukuku katlettiniz. Sayın Erdoğan’ı şiir okuduğu için mağdur edenler, isimlerini tarihin utanç sayfalarına yazdırdılar. Tweet attı diye gençleri hapse atanların, mafyayı piyasaya sürenlerin, düzmece iddianameler yazanların yeri de o utanç sayfaları olacak. Hiçbir baskı ilelebet sürmez.”