Sedat Peker’in bir süredir yayınladığı videolarla ilgili değerlendirmede bulunan Bülent Arınç, yargının üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Arınç, TBMM’de araştırma komisyonu kurulabileceğini de sözlerine ekledi.

Independent Türkçe’ye konuşan Bülent Arınç, “Lohusa kadınların bile tutuklandığı, çocukları ile beraber cezaevinde kaldığı bir Türkiye’de, kanser hastalığı ile boğuşurken bile tahliye edilmeyen insanların bulunduğu bir Türkiye’de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri hakkında herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir” yorumunu yaptı.

“ADALET BEKLİYORUM”

Bülent Arınç, Adalet Bakanı’nın, yargının, HSK’nın ve bunlara talimat verme durumunda olan herkesin, “Bu olayların üzerine gideceksiniz arkadaş. Ben sizden adalet bekliyorum” demesi gerektiğini de dile getirdi. Arınç, şöyle konuştu: “Şimdi işin yargı boyutu, emniyet bürokrasisi boyutu var. Emniyetin dışında başka eller de olabilir. Kendi içlerinde tekrar bir arınma gerekiyorsa, bunu yapacaklardır. Her şey şeffaf olacak.”

“HALA YAZMAYANLAR VAR”

Bülent Arınç, Sedat Peker’in gazetecilere yönelik “Namusu maaşı kadar olanlar” sözlerini hatırlatarak, “Ne kadar acı bir şey. Düşünebiliyor musunuz? Hala köşesinde bu konuyla ilgili yazı yazmayan insanlar var. Hala bu olayları duymazdan gelenler var. Devekuşu gibi kafasını kuma sokmuş, ‘beni görmüyorlar’ diyor” diye konuştu. Arınç, Türkiye’de medyanın düştüğü hale dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bereket ki sosyal medya var, Youtube kanalları var. İnsanlar onları daha çok takip ediyor. Bugün amiral gemileri hepsi battı çıktı. Bu çok ayıp bir şey. Mücadele etmek istiyorsak medya görevini yapacak.”

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULABİLİR”

TBMM Başkanı’nın arzu etmesi halinde TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulabileceğini söyleyen Arınç, önemli olanın iddiaların yargı tarafından değerlendirilmesi olduğunu dile getirdi. “Yargı eskiden bağımsızdı” diyen Arınç, “Şimdi bizim şanlı yargımızın ne kadar bağımsız ne kadar tarafsız olduğunu göstermesi lazım. Göstermelidir.” mesajı verdi.