Avrasya Araştırma Merkezi’nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5’luk yükseliş yaşandı.

Avrasya Araştırma Merkezi, gündeme ilşkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 10-14 Eylül tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen araştırma, 30 büyükşehir belediyesi ve bunlara bağlı olan 100 merkezi ilçede yapıldı.
Ankette öne çıkan sonuçlardan biri yeni kurulan Gelecek ve DEVA partilerine bugüne kadar kamuoyuna açıklanan anketlerde verilen yüzde 1-1,5’luk oranlardaki yükseliş oldu. Gelecek Partisi’nin, AKP’nin kalesi olarak görüldüğü üç merkezdeki yükselişi dikkat çekti.

MUHİTTİN BÖCEK EN BEĞENİLEN BAŞKAN OLDU

En çok beğenilen ilçe belediye CHP’li Utku Gümrükçü’nün başkanı olduğu İzmir Çiğli Belediyesi, en çok beğenilen büyükşehir ise CHP’li Muhittin Böcek’in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi ölçüldü.

AKP’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞ

Avrasya Araştırma Merkezi’nin araştırmanın sonucuna ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:
“Halkın çok büyük kısmı covid19 salgını sırasında yerel yönetimlerin başarılı bir sınav verdiklerini düşünüyorlar. Cumhur İttifakı belediyelerini başarılı bulanlar yüzde 51 iken Millet İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yaşayanların başarılı bulma oranı yüzde 55’e yakın. 30 büyükşehir ortalamasında CHP oylarını 1,5 puan, CHP’li başkanların yönettiği 11 belediyede ise ortalama 2,3 puan artırmış durumda. AK Parti’nin oyları 30 büyükşehir belediyesinde 4,1 puan, kendi yönettiği belediyelerde ise 2,2 puan azalmıştır. Gelecek Partisi, kayyım atanan belediyelerin yanı sıra Konya, Kayseri, Erzurum gibi illerde yükseliş gösteriyor. Deva Partisi’nde belirli bir bölgede bir yoğunlaşma görülmemekle birlikte hemen tüm şehirlerden homojene yakın seviyede oy almakta. Partilerinin bulunduğu ittifaktan en az memnun olan seçmen MHP seçmeniyken, en çok memnun olan seçmen ise AK Parti seçmenleri.”

AKP’NİN OY ORANI 37,6

Araştırma kapsamında “Yaşadığınız ilin büyükşehir belediye başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz?” sorusu yöneltildi. “Oy veririm” diyenlerin oranı İstanbul’da yüzde 57,9, Ankara’da yüzde 58, İzmir’de ise yüzde 62,8 oldu.

30 büyükşehirde yaşayan yurttaşlara “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. AKP’nin yüzde 37,6, CHP’nin yüzde 32,6, HDP’nin yüzde 7,9, İYİ Parti’nin yüzde 7,3, MHP’nin yüzde 6,9, Gelecek Partisi’nin yüzde 3,3, DEVA Partisi’nin yüzde 3 oranında oy alacağı belirtildi.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE CHP, AK PARTİ’Yİ YAKALADI”

Avrasya Araştırma Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz da, son seçim anketine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Büyükşehirlerde CHP, AK Parti’yi yakaladı. Gelecek Partisi muhafazakâr seçmeni, DEVA Partisi kentli seçmeni kendilerine çekiyor. MHP her alanda geriliyor, İYİ Parti büyükşehir oylarını da artırıyor. HDP metropol oylarını koruyor.”