DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan Bakanların Erdoğan’a sormadan adım bile atamadıklarını söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in konuğu oldu.

SALGINDA GÜVEN KALMADI

Ali Babacan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
“Salgınla mücadele büyük bir emek var ama güven kalmadı.
“Cumhurbaşkanı ekonomimiz ‘pik’ yapıyor. Bunu vatandaşa nasıl anlatacaksınız? Esnafın enflasyon tahmini yüzde 30. TÜİK yüzde 11 açıklıyor. Türkiye’nin bir numaralı sorunu işsizlik. Hükûmet doğru adımları atsa bile işsizlik uzun süre çözemeyecek.
“Öğrencilerden EBA’dan başka alternatifi yok. Teknik sorunlar olabilir. Eğitimde de en büyük sorun kararların yetkin insanlar tarafından alınmaması. Türkiye’de böyle bir sistem yok.
“Bakanlarımızın tamamının en büyük sorunu iradelerinin olmaması. En ufak adımı Cumhurbaşkanı’na sormadan atamıyorlar. Ülke böyle yönetilmez. Küçük bir ada devleti olsa tamam ama böyle büyük bir ülke bu şekilde yönetilemez. Meclisiniz güçlü yargınız bağımsız olacak. Dürüst, işini bilen bir kadroya yetki vereceksiniz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladığından beri Türkiye fakirleşiyor.

“BİZ MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ”

“Biz mülakatı kaldıracağız. Bazı kesimler bazı kurumlara 90-91 puan alıyor ama yine de işe alınmıyor.”
“Bunlar daha iyi günler. Eğer tedbir alınmazsa çok daha kötü günler göreceğiz.”
“Şu anki yönetim halktan koptu. Propagandayla uğraşıyorlar. Saraya hapsoldular. Verilerle güveni arttırmak beyhude bir çaba. İnsanımız gerçekleri görüyor. Hangi veriye bakarsanız bakın Haziran 2018’den beri tepe taklak. Para politikası yanlış bir yerde çünkü Merkez Bankası bağımsız değil. Merkez Bankası’nın net rezervi eksilerde. Bakın bunlar daha iyi günlerimiz. Eğer önlemler almazsa daha kötüsünü de görürüz.
“Orta vadeli ekonomi programı hala açıklanmadı. Hükümetin elini ayağını Merkez Bankası’ndan çekmesi lazım. Merkez Bankası doğru adım atacakken elini kolunu bağlıyorlar. Ocak ayında 40 katrilyon yedek akçeye el koydular.
“Türkiye’nin en önemli sorunu adalet, insan hakları, özgürlüklerdir. Hükümetten gelen bir telefonla gazeteci işsiz kalabiliyor.”