Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile düzenlediği basın toplantısında Batı’yı IŞİD (DAEŞ) üzerinden verdiği örnekle çifte standartla suçladı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, toplantı sırasında İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin ‘Türkiye’yi Suriye’den çekilmesi konusunda uyarıyoruz’ şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi.
Bakan Çavuşoğlu, “Siz kimden aldığınız yetki ile Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz? Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz; ama siz Suriye’yi bölmek isteyen PKK’lılara destek olmak için Türkiye’ye ‘çekil’ diyorsunuz” dedi.

IŞİD’İ KISTAS GÖSTERDİ

Çavuşoğlu, “Özgürlük konusunda çifte standardımız yok. İsveç gibi Avrupa ülkelerinde DAEŞ mensubu fikirlerini haklı olarak özgürce söyleyemez çünkü terörist, ama PKK’lı olduğu zaman, FETÖ’cü olduğu zaman söyler çünkü özgürlük. Bunun ifade özgürlüğü ile alakası yok sadece Batı içindeki çifte standarda güzel bir örnek” dedi
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştiren İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin İsveç ile köklü ilişkilerinin bulunduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Bugün ilişkilerimizin tüm boyutlarını ele aldık. Bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk. Görüş birliği içinde olduğumuz ve hemfikir olmadığımız konular var. Terörle mücadele konusunda İsveç’ten daha somut adımlar bekliyoruz. Bu konuda İsveç’ten daha iyi işbirliği bekliyoruz. Maalesef birçok FETÖ mensubu İsveç’ten sağınma talimatında bulundu ve bunların çoğu sağlandı. Avrupa Birliği sürecinde İsveç, Türkiye’ye hep destek vermiştir. Yeri geldiğinde eleştirmiştir. Bugün AB’nin birçok konuda ciddi kararlar alması gerek. Türkiye kriterleri yerine getiremezse o zaman AB, Türkiye’yi rahatça eleştirebilir; ama siyasi engelleri de ortadan kaldırmamız lazım” dedi.