CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’ye gelen dokunulmazlık fezlekelerini değerlendirdi, “milletin sesi olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını bugünkü aşamada doğru bulmadıklarını” söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısı’nda gösterdiği videoları eleştirdi, bunların bir karşılığının olmadığını söyledi. Özkoç, çözüm sürecini ve PYD/YPG yetkililerinin Ankara’da ağırlanmasını hatırlatarak, CHP’ye ilişkin suçlamaları “Bu kadar yalan, karşısındaki küçümseyen bir söylem olur mu?” diye yanıtladı.

“MİLLETİN HÜR SESİNİN ORTADAN KALDIRILMASI DEMEKTİR”

Engin Özkoç, dokunulmazlık fezlekeleri konusunda ise “Daha gelen bir şey yok. 1300’e yakın fezleke var. Her siyasi partinin temsilcisi var. Fezlekelerle ilgili her siyasi partinin grup kararı alması mümkün değil. Komisyonda, Komisyon Başkanı tartışmaya açarsa, arkadaşlarımız kendi görüşlerini orada söyleyecekler” dedi. Özkoç, CHP’nin tavrını şöyle özetledi: “Türkiye’nin geldiği bu noktada, yasamanın, yürütmenin basının bütün gücünü bir kişinin iki dudağı arasında topladığı, adaleti uygulayan savcıların çelişkili kararlar verip, sadece bir kişinin ağzına bakarak kararlar çıkarttığı bir dönemde milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, milletin özgür ve hür sesinin ortadan kaldırılması demektir.”

“BU AŞAMADA DOĞRU BULMUYORUZ”

Engin Özkoç, “millete her türlü baskıyı uygulayan; onları susturmak ve sindirmek için iş dünyasına, esnafa, işçiye “Al ananı git” diyen; herkesi susturan; iş insanlarını tehdit eden; yeri geldiği zaman mahkemeleri suçlayan; hakimlere fırça atan, hakim ve savcıların olmayan düğmelerini, cübbelerini iliklediği bir zamanda” milletin sesi olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını “bugünkü aşamada doğru bulmadıklarını” vurguladı. CHP Grup Başkanvekili Özkoç, olası bir Anayasa değişikliğine ilişkin soruya da “Bunların yaptığı hiçbir şeye güvenmiyoruz ama devletin bekası, güvenliğiyle ilgili almamız gereken tedbirler olursa, bunu almakta ne gerekiyorsa gerekli kararlılığı gösteriyoruz.” karşılığını verdi.