Meclis’te MHP, HDP, İYİ Parti ve CHP’nin grup toplantıları oldu. İdlib’de yaşanan çatışmalar ve sonrasındaki gelişmeler 4 partinin de ortak gündem maddesiydi.

AKP’nin grup toplantısı ise yarın yapılacak. CHP, HDP ve İYİ Parti, İdlib üzerinden Erdoğan ve AKP’yi eleştirirken muhalefetin eleştirilerine karşı AKP’nin poltikalarını savunan tek parti ise MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, muhalefet partilerine “Kudurmuş Esad hayranları” diye seslendi.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın İdlib sonrası Rusya lideri Putin ile yapacağı görüşmeyi eleştirdi.
HDP Genel Başkaı Sezai Temelli ise Avrupa ile olan sınırlara giden göçmenlerin durumuna dikkat çekti.
Meclis’teki grup toplantılarında kim ne dedi?

BAHÇELİ İDLİB OPERASYONU VE ERDOĞAN’I SAVUNDU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Arap Baharı’nın isyan dalgasının son etabı olan Suriye’ye karşı Türk’ün bahar kalkanı sınırlarımıza set çekmiştir. Sorulacak hesabımız vardır. Alınacak intikamımız vardır.” dedi.
Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümetin Suriye politikasını eleştiren muhalefet partilerini eleştirdi.
Bahçeli, Hele bir söyleyin kurumuş ve kudurmuş Esad hayranları, bu kutlu vatan bölünebilir mi? Hayır, asla. Ne ezan susar ne bayrak iner ne de vatan bölünür.” ifadelerini kullandı.
İdlib’e yönelik başlatılan operasyona ilişkin de dikkat çeken ifadeler kullanan Bahçeli, “Kendi payıma konuşuyorum; görev düşsün, ihtiyaç olsun, bayrağımı alır, silahımı kuşanır, besmelemi çeker koşa koşa cepheye gider, mevziye girerim.Allah nasip eder şehit olurum, nasip eder gazi. Ancak kanımın son damlasına kadar Türklüğün ve Türk milletinin bekası için vuruşur, son takatime kadar da mücadele ederim. Çünkü aklım hep Türkiye’dir, kalbim Türk milletiyle bir ve beraber atmaktadır.” diye konuştu.Türkiye’nin, İdlib saldırısından hemen sonra Bahar Kalkanı Harekatı’nı başlattığını belirten Bahçeli, “Arap Baharı’nın isyan dalgasının son etabı olan Suriye’ye karşı Türk’ün bahar kalkanı sınırlarımıza set çekmiştir. Sorulacak hesabımız vardır. Alınacak intikamımız vardır.” dedi.

BAHÇELİ: REJİM GÜÇLERİ KAÇACAK DELİK ARIYOR”

Bahçeli, harekatla birlikte F-16’ların, SİHA’ların, İHA’ların, kasırga füzelerinin, fırtına obüslerinin zulüm mevzilerini dövmeye başladığını, rejim unsurlarının kaçacak ve saklanacak delik aramanın derdinde olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir hususu tarif ve tespit etmenin sayısız yararları vardır. Türkiye İdlib’de savaş oyunlarının, hegemonya senaryolarının içinde değildir. Buna niyeti de yoktur. Gaye vatandır, gaye sınır, toprak ve insan güvenliğidir. Sınır demek devlet demektir. Sınırları kalbura dönmüş, güvenlik duvarları aşınmış, girenin çıkanın belirsiz olduğu bir devletin egemenlik hakları çiğnenmiştir. Aynı zamanda devlet demek egemenlik demektir. Türk devletinin hükümran haklarının başlangıç noktası hudut boylarıdır. Bu gerçeği görmeyen, bu gerçeği göstermeyen, üstelik bu gerçeği çarpıtan iç ve dış odakların alayı birden aynı şer ekseninde toplanmışlardır.”

İYİ PARTİ’DEN ERDOĞAN’A SERT ELEŞTİRİLER

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “birkaç tane şehit” açıklamasını eleştirerek başladığı konuşmasında “Bazı rakamları çok sever Sayın Erdoğan. Büyüme rakamları, yapılan yolların rakamları, açılan üniversite rakamları, toplanan vergi rakamları, inşaat rakamları. Bunlardan gülerek bahseder, çevresindekileri de güldürür. En acı günde bile sevdiği rakamları sevmemezlik edemez Sayın Erdoğan.” ifadesini kullandı.

MERAL AKŞENER, İYİ PARTİ GRUP TOPLANTISI’NDA KONUŞTU. (İHA/ANKARA-İHA)

Erdoğan’ın bazı rakamları da hiç sevmediğine dikkati çeken Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Erdoğan, işsizlik rakamları, batan esnafın rakamları, kişi başına düşen milli gelir rakamları, borçlu insanımızın rakamlarını sevmez. Elektriğe, doğal gaza gelen zam rakamlarını çok sever ama işçiye, emekliye yapılacak ücret zammı rakamlarını hiç sevmez. Yani yüzüne vurulan gerçekliğin rakamlarını sevmez, işine gelmeyince sorumlusu olduğu gerçek rakamları bilmez, duymaz Sayın Erdoğan. Kaçar onlardan, kimi zaman gülerek, kimi zaman susarak, kimi zaman kızarak kaçar. ‘Birkaç tane şehit’ dedikten birkaç gün sonra, 36 rakamını duyduğunda da böyle yaptı Sayın Erdoğan. Güldü, güldürdü, o gülerken biz düşündük. O gülerken, biz kahrolduk. Yüreğimiz yandı, ruhumuz kavruldu. O güldükçe, güldürdükçe bu ülkeyi yönetme iddiasındakilerin, akıllarını, vicdanlarını çoktan rafa kaldırdığını gördük. 36 oğlumuzu toprağa verdik, 1 oğlumuzu da bugün veriyoruz, sen hala eğleniyor musun Sayın Erdoğan?”

AKŞENER: CEHALETE BAKAR MISINIZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’la arasında geçen konuşmasını aktaran Akşener, şu değerlendirmede bulundu:
“Trump sormuş; ‘Putin’in Suriye’de ne işi var?’ Sayın Erdoğan da ‘Kamışlı’da petrol var.’ demiş. Cehalete bakar mısınız? Rusya’nın Suriye’de ne işi olduğunu bilemeyecek kadar tarih cahili birinin, kendi ülkesinin neden orada olduğunu bilmesi mümkün mü? Hani okullarda okutulurdu ‘Rusya’nın sıcak denizlere inme hedefi’ denirdi ya işte o sıcak denizlerdeki üssüdür Suriye. Rusya, 1958’den beri Suriye’de. Hem ikili anlaşmalarla hem de askeri üsleriyle. Bu gerçeği ve nedenlerini bilmiyorsan ya da bilmeze yatıyorsan o coğrafyaya niye kafanı uzattın Sayın Erdoğan? Suriye’de ne işi olduğunu bilmediğin Putin’in, Soçi’de, Astana’da ne işi vardı Sayın Erdoğan? Madem Putin’in Suriye’de işi olmadığını düşünüyordun, ortak devriyeyi de kapsayan mutabakatı neden imzaladın Sayın Erdoğan? Diplomasi senin keyfine göre yürüttüğün dostluk ilişkilerinden ibaret değildir. Dostlarınla dedikodu seanslarını bırak, dış politikada ülke menfaatinin esas olduğunu anla artık.”

HDP’NİN YENİ EŞ GENEL BAŞKANI MİTHAT SANCAR KONUŞTU

HDP’nin grup toplantısında yeni eş genel başkan Mithat Sancar konuştu. Sancar’ın da diğer partiler gibi gündemi İdlib ve sınırlara yığılan mülteciler oldu.

“DEMİRTAŞ BENİM HOCAMDIR ARTIK”

“Bu onurlu bir görevdir ama biliyoruz ki bizde başkanlık, eş başkanlık ve diğer bütün görevler birer emanettir.” diyen Sancar, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın üniversitede öğrencisi olduğunu aktardı. Sancar, “Bir hoca olarak kendisine öğrenciliğinde olmuşsa bundan gurur duyarım fakat şimdi ben onun öğrencisi olmaya adayım. Ben onun başkanlık pratiğinden, siyaset tecrübesinden yararlanacağım. Şimdi, o benim hocamdır.” diye konuştu.

SANCAR: SAVAŞ DEVAM EDERKEN ÖLENLERİN MİLLİYETİ SORULMUYOR”

İdlib’de yaşananlara ilişkin konuşan Sancar, “Unutmayın, savaş devam ederken ölenlerin milliyeti, cinsiyeti ve geldiği köken sorulmuyor. Biz orada ölen herkesin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Savaş, insanları, insanların gerçek hayatlarını yok ederken buna ayrımcı yaklaşmak vicdanları yok eder. Biz hem acıyı yüreğimizde taşıyoruz hem de vicdanı korumaya devam edeceğiz. Bu savaş durmalıdır. Bu savaşı durdurmalıyız. Ölen askerler, siviller, hepsi insanlığımızı eksiltiyor. Eğer insanlığımızı kurtarmak istiyorsak, bu savaşa yüksek sesle ‘hayır’ demeliyiz.” dedi.

Yurttaşların özellikle son bir ay içerisinde, “Suriye’de ne işimiz var?” diye sorduğunu belirten Sancar, “Biz, ‘savaşa hayır’ diyen her sesin, her yürüyüşün içinde olacağız. Bütün arkadaşlarımız, teşkilatlarımız bu sesi zaten çıkarıyorlar, daha da güçlü çıkaracaklar. Kim buna katılırsa onlarla birlikte bu sesi yükseltmeye hazırız.” diye konuştu.

“MÜLTECİ KRİZİ İNSANLIK KRİZİDİR”

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçişine değinen Mithat Sancar, şunları kaydetti:
“Toprağından göçmüş; evini, yurdunu, akrabasını, dostunu terk etmek zorunda kalmış insanları, pazarlık malzemesi haline getirenler, şantaj malzemesi olarak kullananlar, utanmalıdır. Mülteci krizi, insanlık krizidir. Mültecilere karşı her saldırı insanlığa saldırıdır. Mültecileri, pazarlık kozu olarak ölüm yolculuğuna sürüklemek büyük vicdansızlıktır fakat onları sınır kapılarında, soğuk havada çadırsız, gıdasız bekletmek, gaz ve plastik mermiyle müdahale etmek de o kadar büyük bir vicdansızlıktır. Mültecilere, Avrupa’daki bütün devletler kapılarını açmalıdır. Bu insanların barınma, sağlık ve diğer bütün temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir uluslararası fon kurulmalıdır.”

CHP’NİN DE GÜNDEMİ İDLİB

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP liderinin gündeminde de İdlib ve Erdoğan’ın açıklamaları vardı. Kılıçdaroğlu özelikle Erdoğan’ın Putin ile yapacağı görüşmeye sert tepki gösterdi.
“Komşumuz bir ülkenin rejimini değiştirmek için özel bir çaba harcıyorsunuz, sana ne be kardeşim. Biz hiçbir zaman demokrasiden ödün veren bir ülkeyi savunmadık, bundan sonra da savunmayacağız. Hiçbir zaman Suriye’deki rejimi savunmadık, savunmuyoruz da. İstiyoruz ki bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayalım, arzumuz budur bizim.” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
Komşunda yangın çıkarsa, elinde bir kova suyla koşacaksın. Biz ne yaptık, komşuda başlayan yangına elinde bidon benzinle gittik. Doğruyu duymaya, doğruyu söylemeye tahammül edemiyorlar. Erdoğan, 2013 yılındaki Anneler Günü’nde şu konuşmayı yapıyor: “Bizi Suriye’deki kanlı bataklığa karşı hepimizin dikkatli olması lazım. Büyük devlet hadiseler karşısında aklıselim düşünebilen bir devlettir.” Peki ne oldu da bundan vazgeçtiler? Kim seni yönlendirdi?” Sana Büyük Orta Doğu Projesi’nin eşbaşkanlığını kim verdi? Çık milletin önüne açıkla! Orta Doğu’yu kan gölüne döndüreceksin diye sana talimatı kim verdi? Çık milletin önüne açıkla! Bütün milletimin, vicdan sahibi olan herkesin vicdanına sesleniyorum: Özgür Suriye Ordusu’nu Amerika’nın telkiniyle neden beraber kurarsınız, hangi gerekçeyle kurarsınız? Suriye’nin parçalanması, Orta Doğu’nun parçalanması kimin işine yarıyor?

Orta Doğu’yu anlamak istiyorsan, Falih Rıfkı Atay’ın Zeytindağı kitabını okuyacaksın. Elim olay olunca, acilen toplandık. Açıklama bekledik, 23.49’a kadar tek kelime açıklama yapılmadı. O saatte Hatay Valisi çıkıp açıklama yaptı. Meclis acilen toplanmalı dedik. Parti sözcümüz çıktı, açıklama yaptı. “Yarın kapalı oturum yapılmalı” dedi. Bu kadar sayıda şehidimiz varsa TBMM’nin toplanması gerektiğini söyledik. Bunun asla siyasi malzeme olamayacağını belirttik. Kapalı oturum talebinde bulunduk. Bu yaşanan sıkıntılı süreci “birlik ve bütünlük” içinde aşma gayretimizdi. 33 şehidimizin ardından Erdoğan üç gün sonra ilk kez televizyona çıktı. Şehitlerimiz varken ekonomiden, projelerden bahsetti. Bir de benden bahsetti. Nasıl bir kibir, nasıl bir yönetim anlayışıdır anlamakta zorlanıyorum.

“ŞEHİTLER TEPESİ ZATEN BOŞ DEĞİL”

Şehitler Tepesi zaten boş değil ki, o tepede zaten 100 binlerce şehit var, o tepede dalgalanan bayrağımız var. Sen öyle bir pozisyon alıyorsun ki, “Neden ben buraya daha fazla şehit defnetmiyorum, sürekli şehitler gelecek” diyor. İnsanda biraz vicdan olur! Orduda bir hiyerarşi vardı. Emir komuta zinciri bozulmaz. Mete Han’dan bu yana ordumuzun emir komuta zinciri bozulmamıştır. İlk kez, 20 Temmuz sivil darbesinden sonra orduda emir komuta zinciri bozulmuştur. Genelkurmay Başkanı’nın hiçbir komuta yetkisi yoktur.

“TOPUĞUNUZ KIÇINIZDA PUTİN’E KOŞTUNUZ”

Emperyal güçlerin maşası olanlar Türkiye’yi düzlüğe çıkaramaz. Putin’e meydan okur, Merkel’e meydan okur, Trump’a meydan okur. Onlar vururlar, koşa koşa ayaklarına gider. Benim askerime mermi sıkan herkes benim düşmanımdır. Ben niye ayağına gideyim? Topuğunuz kıçınızda Putin’e koşuyorsunuz? Nerede Genelkurmay Başkanı? OHAL kararnameleriyle, sivil darbeyle neler yaptılar Genelkurmay Başkanı’na? Nerede bu Askeri Hekimler? Yaralılarımız vardı. Askeri hekimler olsaydı belki de orada çoğunun hayatı kurtulabilecekti. Hangi milletvekilinin çocuğu İdlib’de? Hangi üst düzey yöneticinin çocuğu, hangi para babasının çocuğu Suriye’de, İdlib’de? Kimin çocukları orada? Saray sosyetesinin çocukları orada mı? Hepsi bedelli askerlik yaptılar.