POLİTİKA

CHP’de kurultay için imza süreci başladı

CHP’de olağanüstü kurultay için imza toplanmaya başladı. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 15 gün içinde yeterli imza toplarsa, CHP kurultaya gidecek.
Mecliste basın açıklaması düzenleyen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün imza sürecinin başladığını ilan ederek,  “Olağanüstü kurultay talep ediyoruz” dedi. 15 günlük maratonun sonunda sonunda nitelikli çoğunluk bulunması durumunda CHP, 45 gün içinde olağanüstü kurultaya gidecek.

“OLAĞANÜSTÜ KURULTAY TALEP EDİYORUZ”

CHP Milletvekili Yaşar Tüzün, beraberindeki bazı partili kurultay delegeleri ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Yaşar Tüzün “Olağanüstü kurultay talep ediyoruz, İmzalar toplanmaya başlandı” dedi.

‘BEKLE, GÖR TAKTİĞİ’ İDDİASI

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre; İnce’ye yakın isimler, Türkiye genelinde 81 ilde 900 civarında değişim isteyen delegenin bulunduğunu, bunların bir kısmının “bekle gör” taktiği izlediğini kaydetti. İnce ekibinin ilk iki günde gerekli imzanın yarıdan çoğunu toplayacaklarına inandıkları öğrenildi.

KURULTAY TOPLAMAK İÇİN 625 İMZA GEREKLİ

Muhaliflerin seçimli kurultayı toplamak için en az 625 imzaya ihtiyacı var. Değişim isteyen ve İnce’ye yakın il ve ilçe örgütleri ise bugünden itibaren noter aracılığıyla imzalarını vermeye başlıyor.

İMZALAR İÇİN 15 GÜN SÜRE

Seçimli olağanüstü kurultayın toplanması için ilk imza ile son imza arasında 15 günlük bir süre sınırlaması buluyor. 15 gün içinde delege sayısının nitelikli çoğunluğuna ulaşan muhaliflerin imzaları Genel Merkez’e iletmesi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da en geç 45 gün içinde kurultayı toplaması gerekiyor.

dokuz8HABER’i takip edin

Video